Íme a palántaültetés aranyszabályai

palánta Fotó: iStock

A palánták végleges helyre való kiültetése egyszerűnek tűnhet, ám több dologra is érdemes odafigyelni annak érdekében, hogy szépen, megfelelően növekedhessenek tovább a növényeink. Minden kertészkedőnek meg kell tanulnia, hogy hogyan állapítsa meg, mikor jött el a kiültetés napja. Néhány év alatt kitapasztalható, hogy milyen kondíciók mellett maradnak meg leginkább a növényeink. Összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, amivel el tudjuk majd dönteni, hogy a cserepekben kuksoló növényeket mikor lehet „elköltöztetni” a kertbe.

hirdetés

A szabadba kiültetett palánták továbbra is szépen tudnak fejldőni, azonban van néhány olyan szabály, amelyet be kell tartanunk, ha a cserepekből ki szeretnénk ültetni a növényeinket a végleges helyükre. Ugyanis, ha helytelenül végezzük el a kiültetést, akkor bizony hiába neveltünk csodaszép és erős palántákat, a szabadföldben nem fogják sokáig bírni, és a legrosszabb esetben nem lesz belőlük semmi.

hirdetés

Szoktassuk hozzá a növényeinket a kintléthez

A palánták „stresszesek” lesznek, ha a teljes komfortból hirtelen kikerülnek a szabadba, ezzel jelentősen lelassul a fejlődésük, és nehezen állnak talpra. Kiültetés előtt lehetőleg egy hétig szoktassuk őket a szabadsághoz, nappalra vigyük ki őket, este pedig vissza az otthonunkba.

hirdetés

Amire érdemes nagyon odafigyelni

a palántákat ne érje erős nap: az árnyékos, félárnyékos hely az ideális,
ne érje erős szél: nyugodtan betehetjük egy-egy dobozba is a palántákat, így még ki-be hordozni is könnyű,
legyen fokozatos: először csak 1-2 órára, majd minden nap növeljük az időmennyiséget. Ha azonban hétköznap dolgozunk, és nem kivitelezhető, akkor kezdjük el nyugodtan a kiszoktatást egy péntek délután, körülbelül 1-2 órával, hétvégén pedig növeljük az időmennyiséget 6-7 óráig, így hétfőn már egész nappal kint tudjuk hagyni.

A megfelelő mélység kiválasztása

Talán a legfontosabb dolog, amire mindenképpen oda kell figyelni az az, hogy amikor kivesszük a palántát a cserépből, ne ütögessük le róla a földet, még akkor sem, ha a gyökerek nagyon körbenőtték a földkockát. A másik lényeges dolog az, hogy milyen mélyre ültetjük a növényeket, erre ugyanis a paradicsom és a tökfélék kivételével szinte minden esetben oda kell figyelnünk. A legrosszabb, amit tehetünk, ha nem ültetjük el teljesen a palátáinkat, és még kilóg a földlabda a földből. Fontos, hogy a gyökerek – amelyeket a cserépben eresztett a növény – teljesen benne legyenek a földben, mert nedvességre van szükségük, amit csak egy bizonyos mélységből tudnak megszerezni. Azonban az se jó, ha a földet felpúposítjuk a szár körül, mert így a víz lefolyik majd a palántáról, és a növény jut elég nedvességhez.

A megfelelő föld fontossága

Ne ültessük egy szintre a földkockát és a kinti földet, kicsit rakjuk mélyebbre a palántákat, de mindössze annyira, hogy egy kis medence keletkezzen a szár körül. Azért van erre szükség, mert így megmaradhat a víz, és nem kell minden egyes nap locsolnunk a növényeket. Kicsit nyomkodjuk le a földet, tépkedjük le az alsó leveket, hogy szellőzni tudjon a növény, és már készen is vagyunk – írja az Agrárszektor.hu online agrárgazdasági újság.

hirdetés