A Rőzsehordó nő is csatlakozott a Munkácsy negyed elkészült alkotásaihoz

Munkácsy Fotó: Körös Hírcentrum

A Modern Városok Program keretében megvalósuló Munkácsy negyed-projekt részeként újabb szobor avatására kerülhetett sor Békéscsaba belvárosában. A Rőzsehordó nő mellett bárki helyet foglalhat, fotózkodhat vele.

hirdetés

Herczeg Tamás országgyűlési képviselő az avatóünnepségen kiemelte, az évekkel ezelőtti leromlott állapothoz képest hamarosan egy felújított, kulturális értékekkel bíró belvárost tudhatnak magukénak a csabaiak. Többek között a Munkácsy negyed fejlesztéseinek köszönhetően. Békéscsaba és környéke a megújuló intézményeknek, a Wenckheim kerékpárútnak és a szabadkígyósi kastélynak köszönhetően felkerül Európa turisztikai térképére. Több híd megújul, kiállítások készülnek és nyílnak meg, új épületbe költözik a Bábszínház. Öt köztéri szobor ugyancsak kihelyezésre kerül, amelyek vagy a festőfejedelmet vagy valamelyik alkotását jelenítik meg.

hirdetés

Varga Tamás alpolgármester beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy a Rőzsehordó nő máig az egyik legismertebb és ilyen-olyan reprodukciós formában talán legtöbbet eladott Munkácsy-festmény. Háromdimenziós formában, szobor alakjában megjeleníteni azonban nem lehetett egyszerű feladat. Az új szobrok esetében az alkotó személyét tekintve kritérium volt, hogy békéscsabai legyen. Részben ezért is esett a választás egyrészt Prisztavok Tiborra. A tágabban vett Munkácsy negyedben a Rőzsehordó nő a hatodik alkotása.

hirdetés

A rendezvényen Novák Attila festőművész, a Békéscsabai Szakképzési Centrum Szent-Györgyi Albert Technikum és Kollégium iparművészeti tagozatának tanára méltatta Prisztavok Tibor munkásságát. A Rőzsehordó nő a művész első egészalakos szobra. A padon elhelyezett alakja lehetővé teszi, hogy bárki mellé üljön és elmélkedjen, vagy csak egy közös fotót elkészítsen. Ennek a lehetőségnek a megteremtése ma már talán elvárás is az alkotók felé.

hirdetés