„Művészeti LEGmustra: Munkácsy Mihálytól Hantai Simonig” címmel nyílt 2022. augusztus 18-án a Munkácsy Mihály Múzeum Pátkai Ervin Termében a múzeum képzőművészeti gyűjteményének kuriózumaiból egy különleges tárlat.
A sajtótájékoztatón Dr. Bácsmegi Gábor a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója elmondta, hogy az elmúlt 20 évben nagyon kevés lehetőség nyílt arra, hogy ennek a gyűjteménynek a gazdagságát a nagyközönség elé tárják. A mostani kiállítást – amely 2022. október 31-ig lesz látható – „előételnek” nevezte az igazgató, mivel tervezik egy nagyobb szabású, a Képzőművészeti gyűjteményt részletesebben bemutató tárlat létrehozását. Elmondta, hogy a képeknek és műtárgyaknak vagy az alkotóhoz, vagy a Múzeum életéhez kapcsolódóan saját története van, de minderről bővebben Gyarmati Gabriella művészettörténész, az összeállítás elkészítője és kurátora beszélt.
Ez is érdekelheti
Drogteszten bukott meg több férfi BékésbenGyarmati Gabriella elsőként azzal kezdte a tárlatvezetést, hogy egy muzeológus számára egy ilyen kiállítás elkészítése jutalomjáték. A most kiállított 12, egymástól független alkotás több szempont figyelembe vételével került kiválasztásra, így például egy mű az alkotója, vagy a műtárggyal kapcsolatos esemény, vagy a mű által megtett életút miatt lehet érdekes.

Gabriella elsőként a Csolnakázók című képet mutatta be, amely a miniatúrák összes jellemvonását magán viseli. Az ismeretlen szerző témaválasztása is nagyon kedves, bájos, romantikus. Egy nő és egy férfi, egy szerelmes pár ül a csónakban. A hölgy egy, a vízen úszó virágszálat követ a tekintetével, miközben a férfi hevesen magyaráz és gesztikulál.
A következő alkotás Gyarmati Gabriella szerint a legrejtélyesebb. Tóth Menyhért a XX. századi magyar művészettörténet egyik legemblematikusabb festője. Miután megrendezte az első önálló kiállítását felhagyott az alkotással és mezőgazdasági munkából, illetve szobafestésből tartotta fenn magát. 10 év elteltével a mester újból alkotni kezdett. Ezután festette meg a Reggel című képét is, amely most látható.
A következő mű, amelyről Gabriella beszélt az Európai geometrikus művészet egyik nagymesterének, Fajó Jánosnak az alkotása. A művész, bár Orosházán látta meg a napvilágot, tradicionális békéscsabai családból származott. Ő, valamint Bohus Zoltán, Lukoviczky Endre és Mengyán András nevezhetők a „geometrikus négyeknek”. Az Ő műveik néhány évvel ezelőtt a Mértan Kapszula című kiállítás keretében már bemutatásra kerültek. A Múzeum fontosnak tartja az Európai rangú, nagyon értékes életműveket megmutatni a békéscsabaiak számára. Fajó János néhány éve egy 93 darabból álló szitanyomat kollekciót adományozott a Múzeumnak.
A Mértan Kapszula című kiállítás alkalmával a festő özvegyének nagyvonalú ajándéka jóvoltából egy olyan 4 négyzetméteres olajfestmény lett a Munkácsy Mihály Múzeumé, amelyet a mester a műterme falán tartott, tehát számára is nagyon fontos volt. Gabriella érdekességként megemlítette, hogy az özvegy a mester műtermét úgy hagyta, ahogy azt a mester életében használta: az asztalon az a festmény van, amelyen utoljára dolgozott.
A „Legutóbb a gyűjteménybe került alkotás” című kategóriába Kiss Ilona képzőművész művét választottuk ki – mondta a művészettörténész. A laptárgy Arany Jánost ábrázolja. A költő képmását nem Kiss Ilona művész örökítette meg, hanem egy, már meglévő képet egészített ki a rá jellemző, meglehetősen sajátos és egyedi anyaghasználattal és megoldásokkal. Érdemes elmondani, hogy Kiss Ilona volt az egyetlen alkotó, aki a Múzeum két országos rendezvénysorozatába is bekapcsolódott alkotóként.

A következő művet jól ismerhetjük – mondta a tárlatvezető -, hiszen a békéscsabai születésű festőművész, Jankay Tibor műve, aki végrendeletében a teljes életművét városunkra hagyta. Amikor a hagyaték megérkezett Békéscsabára nem volt olyan Jankay kiállítás, amelyen a most is kiállított szobor, vagy inkább afrikai vállmaszk ne szerepelt volna.
Itt lenne a helye a Múzeum legértékesebb műtárgyának, Munkácsy Mihály A zongoralecke című festményének – mutatott egy megvilágított helyre Gabriella -, amelyet azonban a „Munkácsy Mihály – Egy géniusz diadala” című kiállításon láthat a közönség. Hantai Simon egy korai alkotása, akvarellje látható még, amely egy kétoldalas mű. Hantai Simon, hasonlóan Tóth Menyhérthez több, mint 10 évre abbahagyta az alkotást. Ő az, akinek magyar művészként a művei a világon a legmagasabb áron cserélnek gazdát.
Miklós István most látható műve egy rejtőzködő művész rejtőzködő életművének egy eleme, amely „Az életében a legtöbb művet adta a Múzeumnak” tárgykörben került kiválasztásra. Bár termékeny művész volt, mégis ismeretlen maradt. Nagyvonalúan több, mint 70 festményt ajándékozott a Múzeumnak. A kép érdekessége az ábrázolás jellege mellett, hogy nagyon matt színekkel dolgozott, még a keret is matt.

A legnagyobb presztízsvesztésen átesett kép Ezüst György Lenin-portréja. A művész a realista szemléletű portrét, úgy állította az eszme szolgálatába, hogy Lenint Arnold Schwarzenegger alkatúként ábrázolta, így növelve jelentőségét. A „Legkétértelműbb alkotás” tárgykörben a békésszentandrási származású Lóránt János Demeter Munkácsy-díjas érdemes művész groteszk képét láthatjuk.
Gubis Mihály tragikus sorsú művész alkotása az utolsó Alföldi tárlaton is szerepelt, és elnyerte a Békéscsaba Megyei Jogú Város díját. Ő maga mondta el, hogy ez az egyetlen olyan szoboralkotása az általa készített kisebb nagyobb székek közül, amelyre rá is lehet ülni.

A Munkácsy Mihály Múzeum legnagyobb műtárgya a békési születésű Jantyik Mátyás Búza-szentelés című képe, amelyet most először mutatnak be. 1899-ben a Műcsarnok téli tárlatán szerepelt ez a mű és a korabeli kritika, illetve az újságok is rendkívül elismerően méltatták. A Múzeum 1949-ben kapta meg a festményt. A mű 300×452 cm nagyságú. Sajnos jelentősen károsodott a helytelen tárolás és a hozzá nem értő „javítások” következtében. A későbbiekben szándékában áll a Múzeumnak a képet restaurálni, ha sikerül számára helyet találni – mondta Gyarmati Gabriella.
Gyarmati Gabriella azt is hozzátette, hogy terveznek a képzőművészeti gyűjteményből létrehozni egy művészkönyv kollekciót, amelynek tartalma évről évre gyarapítható lesz. Végül a Múzeum igazgatója zárásként megerősítette a Múzeum szándékát a többi, a nagyközönség által még nem látott művek jövőbeni bemutatásával kapcsolatban.