A Békéscsabai Szakképzési Centrum Szent-Györgyi Albert Technikum és Kollégiumban november 15-én várják még egy nyílt napra az érdeklődő diákokat és szüleiket.
Tálas Csaba, a tagiskola igazgatója megosztotta, a technikumi rendszer más, mint a korábbi évek szakképzése. Két évig nem szakmát, hanem ágazati alapokat tanulnak a diákok, majd leteszik az ágazati alapvizsgát. A következő két évben már az előrehozott érettségikre is készülnek, illetve szakmát tanulnak. A 12. osztály végén leérettségiznek magyarból, matematikából és történelemből, utolsó évre marad a szakmai tárgy, tehát technikusi vizsgát tesznek, és az idegen nyelv.
Az iskola képzései:
- Egészségügy ágazat – Gyakorló ápoló, Általános ápoló
- Művészeti vagy kreatív ágazat – Divat-, jelmez- és díszlettervező, fotográfus, grafikus
- Nyomdaipari ágazat – Nyomdaipari technikus, Nyomdász
- Rendészeti ágazat – Közszolgálati technikus
- Szociális ágazat – Kisgyermekgondozó, -nevelő
- Sport ágazat – Sportedző (röplabda)-sportszervező
Az egészségügyi ágazatban van egy hatéves képzés is, az okleveles ápoló – tette hozzá az iskolaigazgató. Ez a technikusi mellett olyan végzettséget ad a fiatalnak, amely az unió bármely tagállamában honosítás nélkül elfogadott, továbbá 28 kreditpontot ad szakirányú továbbtanulás esetén a Gál Ferenc Egyetem egészségügyi karán.
A nyomdaipari ágazatban pedig egy hároméves képzés is elérhető, ahol nem az érettségi, hanem a szakmai vizsga megszerzése az elsődleges. Három év után tehát bekapcsolódhat a végzett tanuló a termelői munkába.
Az iskolában az oktatáson kívül a színes diákéletre is nagy hangsúlyt fektetnek. Számos programot szerveznek a tanév során, valamint a tanulók az Erasmus program keretében részt vehetnek külföldi gyakorlatokon, ezzel is bővítve a tudásukat. Tálas Csaba kiemelte, hogy a színvonalas szakmai munka mellett számukra ez legalább annyira fontos.
A Tálas Csabával készült interjút itt hallhatják: