Gyülekeznek a kék vércsék a Dél-Alföldön, készülnek a hosszú útra

gyulekezo-him-kek-vercsek-csapata-balogh-gabor-fotoja A kép illusztráció! Készítette: Balogh Gábor

Az augusztus 21. óta zajló, hetenkénti szinkronszámlálások alkalmával egyre több kék vércsét láttak a Körös-Maros Nemzeti Park pusztáin. Legutóbb, szeptember 11-én már több mint 2600 példányt figyeltek meg a tradicionális gyülekezőhelyeken.

A Dévaványai-Ecsegi puszták térsége a kék vércsék hagyományos vonulási útvonalában fekszik. Őszi gyülekezésük idején rendszeresen nagy számban jelennek meg Dévaványa környékén. Idén már augusztus végén, az első számláláskor több száz példányt regisztráltak a Körös-Maros Nemzeti Park munkatársai.

hirdetés

A legutóbbi, szeptember 11-én lezajlott szinkron során 670 példányt találtak, ez azonban még valószínűleg nem a vonulási csúcs. Mivel Dévaványa térségében, a környékbeli erdőkben több alkalmas hely is van a kék vércsék éjszakázására, ezért az elmúlt egy hónapban több éjszakázóhely-váltás is történt.

A nemzeti park Kardoskúti Fehértó részterületén a korábbi évekhez hasonló mennyiségeket figyeltek meg. Az első három alkalommal 200 példány körül alakult a létszám, a szeptember 11-i számláláskor azonban már hirtelen berobbanást tapasztaltak, mintegy 700 példányt számoltak Kardoskút mellett, Csajágon, amely tradicionális éjszakázóhelynek számít. A térségben az eddigi rekord 2022. szeptember 14-én volt, ekkor 840 kék vércsét számoltak.

Cserebökényben az első szinkron (augusztus 21.) alkalmával 160 példány, a második héten 220, a harmadikon pedig csupán 11 példány kék vércsét mértünk fel a gyülekezőhelyeken. A szeptember eleji visszaesést a táplálék hiánya indokolta. A szeptember 11-i szinkron alkalmával viszont már két helyen összesen 780 példány kék vércsét számoltak. Ebből 130 példányt a Kecskeméti-tanyai vércsetelepen, 650-et pedig a Fekete-réten regisztráltak. A legutóbbi szinkronszámlálás előtt véget ért a hőség, megérkeztek az esők, a gyepeken, tarlókon tömegével jelentek meg a táplálkozó kék vércsék. Cserebökény térségében az eddigi rekord 1100 példány körül alakult, 2008-ban és 2009-ben is ilyen nagyságrendben gyülekeztek itt a kék vércsék.

A Csanádi puszták három pusztafoltja közül minden évben változó, hogy éppen hol gyülekeznek a kék vércsék. A Királyhegyesi-pusztán a hagyományos gyülekezőhely a Liliomos mocsara melletti kis erdő. Itt tavaly szép számban voltak kék vércsék, idén azonban eddig mindössze hét példányt észleltek. Egyelőre a Montág-puszta bizonyul a legjelentősebb éjszakázóhelynek. Itt először 32, majd 45 madarat számoltak, szeptember 11-én pedig már mintegy 500 példányt figyeltek meg.

A Kígyósi-puszta nem tartozik a kék vércsék hagyományos gyülekezőhelyei közé, de a korábbi években azért itt is láttunk 40-60 egyedből álló csapatokat. Idén eddig csupán öt példány volt a legtöbb, amit észleltek a területen – számolt be honlapján a Körös-Maros Nemzeti Park.