Dr. Bácsmegi Gábor: Példát statuált Mány Erzsébet és Farkas Mihály halála

Mány Erzsébet Fotó: Körös Hírcentrum

Az 1956-os megemlékező események folytatásaként november 4-én Békéscsabán sor került egy emléktábla megkoszorúzására, amely Mány Erzsébet és Farkas Mihály kivégzésének állít emléket. A két fiatal halálával példát statuált az elnyomó hatalom.

hirdetés

Dr. Bácsmegi Gábor, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója mondott megemlékező beszédet a rendezvényen. Kiemelve, 1957. február 2-án reggel 6 óra előtt pár perccel öt-öt karhatalmista állt szemben az egykori laktanya udvarán a fához állított Mány Erzsébettel és Farkas Mihállyal szemben, a tűzparancsra várva. De feltehetjük a kérdést, miért kellett meghalnia a két fiatalnak? Mány Erzsébet 20 éves volt, korábban kisebb lopásért és csalásért ítélték el, de letöltötte büntetését. Farkas Mihály 28 éves volt, tartalékos hadnagy, 1953-ban szerelt le.

hirdetés

1956-ban a forradalommal ismét megjelent a szabad élet reménye, novemberben azonban a szovjetek eltiporták azt. Jött a leszámolás, a megtorlás időszaka, a hatalom – ereje fitogtatására – sortüzeket rendelt el, decemberben pedig kihirdették a statáriumot. Gyulán ugyancsak zajlottak demonstrációk, ezeken vett részt a két fiatal is. Lövések dörrentek, többeket letartóztattak, ezért néhány fiatal Gyulaváriba indult, hogy fegyvert szerezzen – Mány Erzsébettel, és Farkas Mihállyal együtt. A terv az volt, hogy ezekkel a fegyverekkel állítják meg a karhatalmistákat.

hirdetés

Végül a fegyvereket visszaadták a fiatalok, és hazamentek, senki nem sérült meg az éjszaka folyamán. A letartóztatások azonban elkezdődtek, az információkat fájdalmas módszerekkel szerezték meg a fogvatartók. Mány Erzsébetet és Farkas Mihályt halálra ítélték, a többiek 5-15 év börtönbüntetést kaptak. 1957. február 2-án reggel végezték ki a két elítéltet úgy, hogy többen meg szerettek volna kegyelmezni nekik, de a kommunista testvérpártok vezetői kemény fellépést sürgettek, példát statuálva ezzel az üggyel. A két fiatal Gyulavárit védte a szovjetektől, de ez a cselekedet az életükbe került – még úgy is, hogy senkit nem bántottak.

A rendezvényen közreműködött még Czitor Attila, a Békéscsabai Jókai Színház színművésze. Az emléktáblánál koszorút helyeztek el a városi és a vármegyei önkormányzat, illetve nemzetiségi önkormányzatok, különböző szervezetek képviselői.

hirdetés