Fény a fában – híres csabai alakokat ábrázolt Éber Tamás egy új technikával

Éber Tamás Fotó: Körös Hírcentrum

Fény a fában címmel december elején nyitotta meg kapuit és január végéig látogatható Éber Tamás időszaki kiállítása a Munkácsy Mihály Múzeumban. A tárlat a művész saját újító módszerével készült alkotásokat vonultat fel, bemutatva az elkészülés folyamatát is.

Éber Tamás az elmúlt évek során egy olyan új technikát dolgozott ki, amely a fény és a fa ötvözetével egy különleges tárgyat eredményez. A múzeumba elhozott alkotásai mind egy-egy békéscsabai kötődésű, neves személynek állítanak emléket. Munkácsy Mihály festőművész mellett olyan alkotók is helyet kapnak, akiket esetleg a ma élő csabaiak személyesen is ismerhettek, mint Rábai Miklós néptánc-koreográfus, Sík Ferenc rendező, színitanház-vezető, Lenkefi Konrád bábszínház-alapító bábművész, Gubis Mihály képzőművész, Barbócz Sándor prímás és Kara Tünde színművésznő.

A kiállításon szereplő alkotások olyan installációk, melyek nemcsak az adott művészre, hanem arra a művészeti ágra is utalnak, melyben alkottak. A tárlat különlegessége abban rejlik, hogy a szóban forgó művek egy olyan, Éber Tamás által fejlesztett technológiával készültek, amely első alkalommal itt debütál a nagyközönség előtt. Ezzel az új, innováció díjas, szabadalmazás alatt álló technikával a fotó árnyalatgazdag képe fényként ragyog fel a fában.

Éber Tamás megosztotta, az új technika mögötti gondolat már nagyon régi, hiszen más anyagnál, például porcelánnál használnak már ilyesmit. Az alapötlet az, hogy ahol kevesebb az anyag, ott több fény megy át, ahol több, ott pedig kevesebb jut át. Az ő érdeme az, hogy egy élő, vetemedő alapanyagnál talált egy olyan módszert, amivel ezt az árnyalást lehetővé tudja tenni.

Herczeg Tamás országgyűlési képviselő hetekkel a megnyitó előtt fogadta Éber Tamást, akkor beszélgettek el először a születendő kiállításról. A felvázolt koncepció már akkor nagyon izgalmasnak hangzott – ismerte el a képviselő. A látottak alapján pedig teljesen el volt ragadtatva, hiszen valóban békéscsabai neves személyek köszönnek vissza az installációkban, egy olyan formában, környezetben, ami rájuk a leginkább jellemző volt. Legyen az rendezői szék, hegedű, vagy színházi kulissza.

Nagy örömöt okoz, ha hazai vagy nemzetközi hírű művész alkotásait tekintheti meg a látogató a múzeumban, de még nagyobb a boldogság, ha helyi ez a képzőművész – emelte ki Varga Tamás alpolgármester. Ezúttal ismert békéscsabai alkotó örökített meg ismert békéscsabaiakat. Jó látni ezeket a portrékat, és általuk emlékezni azokra a kedvelt személyekre, akik nem is olyan régen még a város utcáit járták.

Dr. Bácsmegi Gábor, a múzeum igazgatója kifejtette, nagy pártolói az intézményben az újdonságoknak, bővelkedett is innovációkban a 2024-es év. Éppen ezért nem volt kérdés, hogy valamikor helyet biztosítanak Éber Tamás alkotásainak. A legtöbb kiállítás esetében, ha erre van lehetőség, meg szokták kérni a művészt, hogy vegyen részt múzeumpedagógiai foglalkozásokon, tartson szakmai tárlatvezetést. Ez Tamás esetében azért is lényeges, mert az alkalmazott technikát ő ismeri a legjobban.

A tárlat 2025. január 26-ig a múzeum Zsilinszky Mihály Termében várja a látogatókat.