A Körös-Maros Nemzeti Park Kardoskúti Fehértó részterülete a vonuló darvak egyik fontos állomáshelye. Ha a mederben elegendő víz van, akkor akár több tízezer példány is éjszakázhat itt, enyhébb időjárás esetén pedig áttelelő darvakkal is találkozhatunk.
A faj egykor Magyarországon is nagy számban költött, az elmúlt száz évben azonban már csak átvonul hazánkon. Ősszel az északi költőterületekről érkezve, nagyobb tömegekben pihennek meg hosszabb-rövidebb ideig az Alföld szikes tavain. Így van ez a kardoskúti Fehér-tónál is, ahol esetenként akár 30 ezer példány is éjszakázik. A sekély vízfelület és a háborítatlan terület nyugalma kitűnő éjszakázó helyet jelent a darvak számára. Nappal előszeretettel tartózkodnak a környező gyepeken és parlagokon. Növényi hajtásokkal, gumókkal, magvakkal, rovarokkal, azok lárváival és kisebb gerinctelenekkel táplálkoznak.
A Kardoskúton megfigyelhető darvak száma és a vonulás időbeli eloszlása az időjárás függvényében, évről-évre változik. Általában szeptember végén, október elején érkeznek meg első csapataik, és akár december végéig megfigyelhetőek a területen. Az esti behúzás a leglátványosabb, amikor a naplementét megelőző órában a táplálkozó-területekről a Fehér-tó körüli gyepekre szállnak le, majd szürkületkor berepülnek a tómederbe.
A csapadék mennyisége és eloszlása dinamikusan alakítja a tó vízállását. Az ősi, szikes tómeder nyaranta rendszerint kiszárad. Az őszi csapadék mennyisége, a tó vízborítása alapvetően meghatározza az itt állomásozó darvak számát. Enyhébb, száraz időjárás esetén, amikor a mederben nem képződik nagyobb vízfelület, akkor darvakkal csak kis számban találkozhatunk a területen. Így volt ez novemberben is, amikor csupán egy-két ezer darut számolhattunk a területen. November második felétől azonban megérkeztek az esők. December első napjaiban a tó vízborítása elérte az 50%-ot, ekkorra már csaknem ötezer daru éjszakázott a Fehér-tóban, majd a hónap közepére számuk elérte a tízezer példányt.
A tél első hónapjában, decemberben kiváló látványban részesültek, akik a Hódmezővásárhelyt Kardoskúttal összekötő műút menti kilátóban várták meg a darvak esti behúzását. A darvak a kilátó mellett, a Lófogó-ér környékén gyülekeztek több ezres csapatokban, majd közvetlenül sötétedés előtt hatalmas „lármával” berepültek a tómederbe. Telente a darvak Észak-Afrikáig is elvonulnak, azonban enyhébb teleken előfordul, hogy kisebb állományuk áttelel itt a Dél-Alföldön. A kardoskúti Fehértó fokozottan védett természeti területen van, a százhektáros tómeder biztonságos és zavartalan pihenőhelyül szolgál a vonuló madárfajok, köztük a darvak számára is. A műút menti kilátókból zavarás nélkül megtekinthetjük a Fehér-tóban éjszakázó darvak esti behúzását, és a hajnali kihúzást is – számolt be honlapján a Körös-Maros Nemzeti Park.