Rendkívül tűzveszélyesek a kiszáradt karácsonyfák

karácsony Fotó: Pixabay

A karácsonyi időszak január 6-án vízkereszt ünnepével ér véget, ám azonban sok családnál az otthonokban még ezt követően is megtalálható lesz a karácsonyi jelkép, a feldíszített fenyőfa. A vágott fenyőfa gyúlékonysága a meleg szobában napról-napra nő, s egy szikra is pillanatok alatt lángra lobbanthatja azt!

A kiszáradt fenyőfa rendkívül gyúlékony, húsz másodperc elegendő ahhoz, hogy teljesen leégjen. Ezért is fontos, hogy gyertyát és csillagszórót ne gyújtsunk annak közelében, mert az pillanatok alatt lángra lobbanthatja a fát!

Ha már megtörtént a baj, tűzoltással csak akkor próbálkozzunk, ha azzal a testi épségünket nem veszélyeztetjük! Kigyulladt karácsonyfánál nagyon fontos, hogy áramtalanítsuk, húzzuk ki a konnektorból a környező elektromos berendezéseket, a lámpafüzért. Abban az estben, ha az égő fenyő közvetlen közelében nincsenek bútorok, borítsuk le a fát és dobjunk rá egy, vagy két szétnyitott pokrócot. A takaróval elfojtjuk a tüzet és megakadályozzuk, hogy a lángok a szoba berendezési tárgyaira átterjedjenek. Az ablakot semmi esetre se nyissuk ki, mert ilyenkor a beáramló levegő táplálja a tüzet, és még magasabbra csapnak fel a lángok, a tűz gyorsabban terjed.

Nagyobb kiterjedésű tűz, lángolás és intenzív füstképződés esetén azonnal hagyjuk el a lakást, csapjuk be magunk mögött az ajtót, hívjuk a 112-es segélyhívó számot – írja honlapján a katasztrófavédelem.