Stark Adolf emléktábláját helyezték el a Városháza árkádsorán

Stark Adolf Fotó: Körös Hírcentrum

Január 21-én egy új emléktáblát helyeztek el a Városháza árkádsorán Békéscsabán. Stark Adolf születésének 190. évfordulójára emlékezve avatták fel Széri-Varga Géza szobrászművész alkotását.

Stark Adolf kereskedő, szőlőnemesítő, a Csabagyöngye szőlő atyja, Békéscsaba díszpolgára 190 éve született. Az évforduló alkalmából avatták fel a Széri-Varga Géza szobrászművész bronz domborművével díszített emléktáblát a Városháza árkádsorán. A rendezvényen közreműködött Pribojszki Ferenc, aki furulyán játszott, illetve dr. Bagdi László, aki saját versét olvasta fel. A program a Békés Megyei Könyvtárban emléküléssel és kiállításmegnyitóval folytatódott.

A megjelenteket köszöntötte Szarvas Péter polgármester, kiemelve, Stark Adolf maradandót alkotott, emlékét érdemes megőrizni, rá egy egész város büszke. Csaba története bővelkedik nagyszerű személyekben, nagyszerű tettekben. A városvezető sorra vette Stark Adolf érdemeit, kiemelve a legfontosabb állomásokat. 1859-ben érkezett Csabára, elindított egy vaskereskedést, 10 évvel később már szőlőültetvénye volt. Szőlőnemesítéssel foglalkozott a következő évtizedekben, többek között a Csabagyöngyét is neki köszönheti a világ. A Díszteremben megtekinthető az a Zsolnay váza, amelyet a párizsi világkiállításon kapott 1902-ben, melyet egyébként hagyományosan a város polgármestere őriz egy üveges vitrinben az irodájában. Most azonban az évforduló tiszteletére kiállították.

 

Stark Adolf
Fotó: Körös Hírcentrum

A városi közgyűlés 2024 decemberében Mácsai Sándornak, a Békéscsabai Hagyományőrző Kulturális Kör elnökének adományozta a Békéscsabáért kitüntetést. A rendezvényen az elnök ugyancsak megosztotta ünnepi gondolatait. Tovább bővült a Városháza árkádsorán azok családja, közössége, akik sokat tettek a városért. A csabaiság, a város ereje mindig akkor erősödött igazán, amikor arra valóban szükség volt az elmúlt több mint 300 évben, hiszen volt kolera, árvíz, tűzvész is. Ilyen csabai lett Stark Adolf is, akire méltóképpen szerettek volna emlékezni, ezért jöhetett létre a január 21-ei programsorozat. Koszorúzás, emléktábla-avatás, emlékülés és kiállításmegnyitó ugyancsak színesíteni tudta a napot.