A madárvonulás az egyik leglátványosabb természeti jelenség, amit a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Csanádi pusztákon is jól megfigyelhetünk ezekben a hetekben.
A pusztákra hatványozottan igaz, hogy a víz magát az életet jelenti. A sokáig szárazon álló és így szinte teljesen kihalt mocsaraink a március közepi csapadék hatására megteltek vízzel, s nagyon gyorsan igazi tavaszi madárzsongás alakult ki a területen. Látványosan megindult a jellemző tavaszi partimadár-húzás.
Ez is érdekelheti
Elkötött egy traktort, azzal ment haza Kevermesről KétegyházáraA kis számban áttelelő bíbicek és aranylilék február végén népes csatokban voltak jelen, de még az esők előtt továbbálltak északi költőhelyeik felé. Őket váltották a pajzsoscankók és a nagy godák, melyek most egyre duzzadó létszámú csapatokban vannak jelen. Velük párhuzamosan a seregélyek már közel egy hónapja több tízezres csapatokban járják a pusztákat. A seregélyekkel korábban előszeretettel társultak az aranylilék, most azonban már a pajzsoscankók villannak ki világosabb tollazatukkal a népes seregélyrajokból. Gyakran együtt járják a nedves gyepfelszíneket, mert táplálékuk és táplálkozási módjuk is igen hasonló.

Fotó: Balla Tihamér
A partimadarak mellett a kisebb énekeseknél is nagyon látványos a vonulás. Két hete figyelték meg az első barázdabillegetőket, mostanra pedig már szinte valamennyi dűlőút mentén feltűnnek ezek a jellegzetes fekete-fehér kontrasztos tollruhájú madarak. Rokonaik, az impozáns, élénk citromsárga tollazatú sárga billegetők március 17. tájékán érkeztek meg. Most még 15-20 példányos csapatokban mozognak, ami azt jelzi, hogy ezek a madarak valószínűleg még vonulásban vannak és északabbi költőterületek felé tartanak. A nálunk költő egyedek feltehetően majd kicsit később érkeznek, s párba állva foglalják el területeiket.
A ragadozó madarak tekintetében a csak télen nálunk állomásozó kékes rétihéjákból már alig néhány példány figyelhető meg. Március első felében gyors ütemben érkeztek rokonaik, a nálunk költő, de téli vidékeken telelő barna rétihéják. Mostanra valamennyi alkalmas élőhelyen – gyepeken, nádasok mentén – megfigyelhetjük ezeket az imbolygó röptű ragadozókat.
Ahogy egyre melegszik az idő, még jobban élénkül majd a madárvonulás, egyre népesebb csapatokkal találkozhatunk – számolt be honlapján a Körös-Maros Nemzeti Park.