Június elejétől tilos lesz energiaitalt vásárolniuk a 18 év alattiaknak

energiaital Fotó: Pixabay

Június elejétől nem vásárolhatnak energiaitalt a 18 év alatti fiatalok, miután a parlament kedd délelőtt 174 szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta a KDNP-s törvényjavaslatot. A jogszabály célja a fiatalkorúak egészségének védelme, különös tekintettel az energiaitalok túlzott fogyasztásából eredő egészségügyi kockázatokra.

A tiltás részletszabályait a kormány rendeletben fogja meghatározni. Ebben rögzítik majd, hogy pontosan mely összetevők – például a magas koffein-, taurin- vagy guaranatartalom – alapján minősül egy ital energiaitalnak. A döntés várhatóan a fiatalok egészségét leginkább veszélyeztető készítményeket fogja érinteni, nem kizárt, hogy egyes koffeines üdítőkre is kiterjedhet.

Miért volt szükség a szigorításra?

Egészségügyi szakértők szerint az energiaitalok nagy mennyiségben veszélyt jelenthetnek a fiatal szervezetre: emelhetik a vérnyomást, megzavarhatják az alvást, szorongást, ingerlékenységet okozhatnak, sőt, extrém esetekben akár szívritmuszavarhoz is vezethetnek. Az elmúlt években több iskolai rosszullét is kapcsolatba hozható volt energiaital-fogyasztással, és a gyermekorvosok, iskolapszichológusok többször is jelezték a szabályozás szükségességét.

Szigorú szankciók várnak a szabályszegőkre

Az új szabályozás értelmében azokat a kereskedőket, akik megszegik a tiltást, akár egy évre is eltilthatják energiaitalok, szeszes italok és dohánytermékek árusításától. Amennyiben egy üzlet három éven belül többször is megsérti a szabályokat, súlyosabb szankcióként akár be is zárathatják.

A betartást várhatóan a fogyasztóvédelem és a társhatóságok fogják ellenőrizni, és az eladóktól elvárás lesz, hogy kérésre igazoltassák a vásárlók életkorát – hasonlóan az alkoholtartalmú italok árusításához.

Alternatívák és edukáció

Az egészségügyi szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy a tiltás mellett fontos lenne tájékoztató kampányokat indítani, amelyek segítik a fiatalokat abban, hogy tudatosabb döntéseket hozzanak. Iskolai programokkal, sporteseményekkel és edukációs anyagokkal lehetne népszerűsíteni az egészségesebb italalternatívákat, például a gyümölcsleveket, vitaminvizeket vagy természetes energizálókat, mint a banán, diófélék, vagy a megfelelő alvás.