Már szárnyra keltek a kis őrgébicsek fiókái

őrgébics Fotó: Tóth Imre

Idén öt pár kis őrgébics költött a Körös-Maros Nemzeti Parkban fekvő kardoskúti Fehér-tó közvetlen környezetében. Az első fészekaljakból már június végén kirepültek a fiókák, mostanra pedig minden fiatal madár szárnyra kelt.

hirdetés

A kis őrgébics igen rövid ideig tartózkodik Magyarországon. Melegkedvelő madárfaj lévén rendszerint csak májusban érkezik vissza telelőhelyéről, s augusztus végén, szeptember elején már el is hagyja hazánkat. Megérkezés után a madarak gyorsan párba állnak, fészket raknak és megkezdik a költést. Évente csak egyszer költenek, többre nem is nyílna lehetőségük ez alatt a rövid idő alatt.

Érdekesség, hogy a kis őrgébics bár énekesmadár, mégis ragadozó életmódot folytat. A nagytestű rovarok mellett kisebb rágcsálókat (mezei pockokat, egereket) is fogyaszt. A gébicsfajok közül ő kötődik a legnyíltabb élőhelyekhez, klasszikusan alföldi madárfaj. Gyakran felül a bokrok tetejére, onnan lesi a rovarokat, kisemlősöket, melyekre aztán hirtelen lecsap. Mivel nyílt helyeken költ, ahol kevés a bokor, ezért sokszor a vércsékhez hasonlóan, a levegőben szitálva keresi táplálékát.

A kardoskúti Fehér-tó közvetlen környezetét idén a szokásosnál több, legalább öt pár választotta fészkelőhelyül. Az első példányok május 5-én bukkantak fel itt, június 26-án pedig már az első kirepülő fiókákat is megpillantották. Július első hetében a többi fióka is szárnyra kelt.

A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületén is több alkalmas költőhelyet is találnak a kis őrgébicsek. Állományuk az elmúlt évtizedekben nem változott jelentősen, 22-35 pár között alakult. Idén 30 pár költött itt. Bár fiókáig már június végén, július elején elhagyták a fészket, a családok egy ideig még együtt maradnak, gyakran látjuk őket a környező legelőkön, kaszálókon.

A kis őrgébicsek világállománya és európai állománya is csökkenést mutat. Ennek valószínű oka az élőhelyek megszűnése, az intenzív mezőgazdasági termelés, s az esetenként a madarakra is káros vegyszerek használata. Nyugat- és Dél-Európában egymás után szűntek meg a kis őrgébicsek foltszerű állományai, így ma már Magyarország jelenti a faj elterjedési területének észak-nyugati határát – számolt be a Körös-Maros Nemzeti Park.

hirdetés