A jégdarab a Pine-sziget gleccseréről vált le.
Az elmúlt öt év során rengeteg jeget veszített el a pine-szigeti gleccser, ami azt sugallja, hogy a Nyugat-Antarktisz egyre instabilabbá válik – írja az Earther. 2018. október végén újabb, mintegy 300 négyzetkilométeres jéghegy szakadt le.
Stef Lhermitte, a Delfti Műszaki Egyetem szakértője szerint a leválások egyre gyakoribbá válnak. A 2000-es évek elején a nagyobb leszakadások mintegy ötévente követték egymást, 2013 óta azonban már négy hasonló esemény is lezajlott.
A jéghegyek általában a gleccserek széléről válnak le. Mivel a gleccserek folyamatosan mozognak, a belső területek a tenger felé történő lassú áramlásuk során nagy nyomást helyeznek a külső régiókra.
A Pine-szigetnél tapasztalt események azonban azt mutatják, hogy a gleccser természetes mozgása felgyorsult. A Lhermitte által vizsgált műholdas felvételek alapján a gleccser külső része évtizedek óta lassan visszahúzódik, az utóbbi években viszont felgyorsult a folyamat.
A jelenség hatására mára a pine-szigeti gleccser a bolygó leggyorsabban zsugorodó gleccserévé vált: évente mintegy 45 milliárd tonna jeget veszít el, ráadásul folyamatosan vékonyodik is. A kutatók úgy vélik, hogy a jelenség hátterében az egyre melegedő tengervíz áll.
Lhermitte szerint az egyre csökkenő jégtömeg igen fontos szerepet fog betölteni a tengerszint-emelkedésben.