Az Észak-Amerikában valaha talált legrégebbi fegyverek lehetnek azok az ősi dárdahegyek, amelyekre a texasi A&M Egyetem kutatói bukkantak. A leletek a Texas állam középső részén fekvő Austintól mintegy 65 kilométerre északnyugatra kerületek elő.
A mintegy 15 500 éves dárdahegyek megtalálása új kérdéseket vet fel az első emberek letelepedéséről a kontinensen. A Michael Waters paleontológus vezette kutatócsoport a texasi Debra L. Friedkin nevű lelőhelyen számos 7,5-10 centiméter hosszú dárdahegyet talált. A térségben 12 éve folytatnak intenzív régészeti feltárásokat.
Ez is érdekelheti
Drogteszten bukott meg több férfi BékésbenA kovakőből és más anyagokból készült eszközökre olyan üledékrétegben bukkantak, amelynek kora 15 500 év. Azaz az Észak-Amerikát több mint tízezer évvel ezelőtt benépesítő Clovis-kultúra előtti időkben használhatták azokat. A Clovis-kultúra népét tartották évtizedeken át az első amerikai őslakosoknak.
„Nem kétséges, hogy ezeket a fegyvereket vadászathoz használták a térségben. A felfedezés jelentős, mivel szinte az összes Clovis-kultúra előtti lelőhelyen kőeszközöket találtak, dárdahegyeket soha. Ezeket a hegyeket a Clovis- és az azt követő Folsom-kultúra idejéből való üledék alatt találtuk. A Clovis-kultúra 13 000-12 700 évvel ezelőtt létezett, a Folsom utána. Mindig álmunk volt olyan kórmeghatározó eszközöket találni, amelyeket el lehet ismeri a Clovis-kultúránál idősebbnek, és mi ilyet találtunk a Friedkin-lelőhelyen” – idézte Waters professzort a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportál.
„A leletek kiterjesztik tudásunkat az Észak-Amerikát felfedező és ott letelepedő legkorábbi emberekről. Amerikai benépesedése az utolsó jégkorszak vége idején egy komplex folyamat volt, és ez az összetettség látszik a genetikai feljegyzésekben. Most kezdjük el látni ennek az összetettségnek a tükröződését a régészeti feltárásokban – tette hozzá Waters.
Forrás: MTI