Csaknem 500 milliárd eurós gazdasági veszteséget okoztak az árvizek, az aszályok, és a szélsőséges időjárás 1980 és 2017 között Európában.
Az éghajlatváltozás okozta természeti katasztrófák ebben a közel negyven évben 115 ezer emberéletet követeltek a kontinensen. A mezőgazdaságot ért veszteségeket azonban nehéz összegezni és előre megjósolni is. Több olyan ágazat is van, amelyeket erősen érinthetnek az évről-évre egyre nagyobb mértékű hőingadozások.
Az Európai Gazdasági Térség 33 országa összesen 13 milliárd eurós veszteséget szenvedett el a különböző természeti katasztrófák miatt 2010 óta az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) legfrissebb adatai szerint – írja az www.euractiv.com. 1980 és 2017 között ugyanakkor 453 milliárd eurós gazdasági veszteséget okoztak az árvizek, az aszályok, a hőingadozások és az éghajlatváltozás okozta szélsőséges időjárás Európában, amelyek több mint 115 ezer emberéletet követeltek ebben a közel negyven évben a kontinensen.
Németország, Olaszország, Franciaország és az Egyesült Királyság a károk által leginkább sújtott országok. Franciaországban volt a legtöbb haláleset, amelyet a szélsőséges időjárás okozott, 1980 óta 23 415 ember vesztette életét. A halálesetek 68 százalékát a hőingadozás, és a különböző klimatológiai események okozták, míg a 22 százalékát az olyan „földrajzi események”, mint a földrengések és a földcsuszamlások.
Az összes gazdasági veszteség közel egyharmadát az árvízkárok okozták, másik egyharmadát pedig a viharok. A legnagyobb károkat a 2002-es közép-európai árvizek (21 milliárd euró), valamint a 2003-as aszály és hőingadozások okozták (15 milliárd euró). A mezőgazdaságot ért veszteségeket nehéz összesíteni, és előre megjósolni, az egyes ágazatokat ugyanis eltérően érinthetnek a különböző időjárásbeli körülmények. Az olyan ágazatokat, mint a bortermelés és a sörgyártás, például várhatóan erősen érinti majd a hőingadozás – írja az Agrárszektor.