Napjainkban egyre gyakoribb az extrém forróság, ám úgy tűnik, csak ízelítőt kapunk a jövőből.
Egy új tanulmány szerint amennyiben nem csökkentjük drámaian az üvegházhatású gázok kibocsátását, úgy évről évre egyre nagyobb nyári forróságra számíthatunk – számol be a Live Science. A Scott Power, az ausztrál Meteorológiai Hivatal munkatársa által vezetett csapat 22 korábbi vizsgálat eredményeit elemezte, hogy felmérjék, mi vár a bolygóra.
Adataik alapján 2100-ra a világ országainak 58 százalékában állíthat be új csúcsot a nyári átlaghőmérséklet. Sőt az országok 10 százalékának minden évben lesz legalább egy havi csúcs, amely minimum 1 Celsius-fokkal dönti meg a korábbi rekordot. Megfelelő intézkedések nélkül az Egyenlítő mentén minden évtizedben 24 havi rekord alakulhat ki.
Amennyiben azonban 2020-ig sikerül csökkenteni a kibocsátást, csak az országok 14 százaléka tapasztal majd új rekordokat. A szakértők szerint megdöbbentő, mekkora hatása van a kibocsátásnak már ilyen rövid távon is.
A csapat úgy véli, a szükséges lépések megtétele is csak hosszú távon hozhat eredményt. Akár évtizedekbe is telhet, mire a nyári hőmérséklet ismét csökkenni kezd.