Megkezdődött az egészségügyi struktúra átalakítása

egészségügyi, egészségfelmérés Illusztráció: Pixabay

Az ellátórendszer korszerűsítésével, a hozzáférhetőség javításával és az ezeket lekövető finanszírozás bevezetésével elkezdődött az egészségügyi struktúra átalakítása – közölte az emberi erőforrások minisztere hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.

hirdetés

Kásler Miklós elmondta, a kormány tavaly év végén 36,6 milliárd forintot biztosított a struktúraváltás első lépéseihez. A fekvő-, a járóbeteg-intézmények, valamint a korszerű diagnosztikai tevékenységek finanszírozására. A miniszter közlése szerint 17,7 milliárd forintból a kormány azokat a kórházakat támogatja, amelyek finanszírozási keretük felett látták el a speciálisabb, bonyolultabb eseteket, és ezek több forrást igényeltek.

hirdetés

Kásler Miklós kiemelte, ez az egyszeri többletfinanszírozás “bizonyos értelemben kórház-konszolidáció, bizonyos értelemben pedig nem”. De jelzi azt, hogy a struktúraváltás előkészítése megkezdődött. Kitért arra, hogy az országban tizenöt olyan nagy forgalmú intézmény van, amelynek nincs lejárt adóssága. Ezek között említette a miskolci, a győri és az egri kórházat, az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézetet és az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetet.

A miniszter beszámolt arról is, hogy egyszeri 15,7 milliárd forintot a járóbeteg-szakellátás finanszírozására fordítanak. Ezzel kapcsolatban jelezte, az elmúlt tíz évben átlagosan 6 napról 5,5-re csökkent a kórházban töltött napok száma. A szakrendelők forgalma pedig ezzel párhuzamosan nőtt. Az ellátás korszerűsödésének köszönhetően egyre kevesebben és egyre kevesebb ideig szorulnak fekvőbeteg-ellátásra.

Közölte azt is, 3,15 milliárdot a molekuláris biológiai vizsgálatok többletfinanszírozására szán a kormány. A tárcavezető kitért arra, hogy az adósságot felhalmozó kórházaknál mindenképpen csökkenteni kell az eladósodottság mértékét, erre dolgozott ki a kormány megoldást, amelyet központi formában kívánnak megvalósítani. Ennek részleteit tartalmazza a december 23-án megjelent kormányrendelet – fűzte hozzá. Kásler Miklós a jelentősen eladósodott kórházak között említette a Péterfy kórházat, a traumatológiai intézetet, a Békés megyei központi kórházat, valamint a makói és a hódmezővásárhelyi kórházat. Az egészségügyi struktúra átalakítását olyan ütemben kívánják végrehajtani, ahogy azt a betegellátás lehetővé teszi – írja az MTI.

hirdetés