A brit kormány a 70 éven felüliek otthoni elkülönítését tervezi

Idősbarát, veszélyeztetett, otthoni, csalóakadémia, nyugdíjak Illusztráció: Pixabay

A brit kormány a 70 éven felüliek egészségvédelmi célú otthoni elkülönítésére dolgoz ki cselekvési tervet az új típusú koronavírus okozta járvány elleni fellépés jegyében. De ezt az intézkedést „a megfelelő időpontban” kívánja életbe léptetni – mondta a brit egészségügyi miniszter vasárnap.

A brit kormány járványellenes stratégiáját előzőleg súlyos bírálattal illette vezető brit egyetemek és kutatóintézetek több száz tudósa. A 229 egyetemi oktató és kutató által aláírt, szombat éjjel nyílt levél formájában közzétett felhívás kezdeményezői szerint a brit kormány cselekvési menetrendjének célja az emberek közötti távolságtartásra irányuló intézkedések még további késleltetése.

Az aláírók szerint azonban az adatok arra vallanak, hogy a nagy-britanniai fertőzöttek száma néhány napon belül több tízezerre emelkedhet. Ha a fertőzéses esetek száma korlátozás nélkül növekszik tovább, akkor a járvány néhány héten belül több millió embert érinthet. Nagy-Britanniában jelenleg 1149 fertőzöttet tartanak nyilván. A járvány halálos áldozatainak száma a legutóbbi adatok szerint 21. A nyílt levelet aláíró tudósok az emberek elkülönítésére eddig tett brit lépéseket elégtelennek minősítették. Annak a véleményüknek adtak hangot, hogy haladéktalanul további, erőteljesebben korlátozó intézkedéseket kell hozni.

Matt Hancock egészségügyi miniszter azonban a BBC közszolgálati televíziónak és a Sky News kereskedelmi hírtelevíziónak adott vasárnapi interjúkban megerősítette azt a kormányzati álláspontot, hogy minden lépést a megfelelő időpontban kell megtenni. A túl korán meghozott és így nagyon hosszú ideig érvényben lévő korlátozó intézkedésekbe az emberek „hamar belefáradnak”. Hancock mindazonáltal kijelentette: a kormány a későbbiekben arra fogja kérni a 70 évnél idősebb összes brit állampolgárt, hogy maradjanak otthonaikban, és ne fogadjanak látogatókat. A miniszter szerint az érintettek élelmiszer- és gyógyszerellátását házhozszállítással fogják megoldani.

Arra a kérdésre, hogy ez mikortól várható, az egészségügyi miniszter csak annyit mondott, hogy a következő hetekben. Hozzátette: egyelőre nem hajlandó ennél részletesebb menetrendet felvázolni. A kormány ezt az intézkedést akkor akarja meghozni, amikor a tudományos útmutatás alapján úgy ítéli meg, hogy eljött az ideje. Hancock közölte: Boris Johnson miniszterelnök hamarosan konferenciahívásos értekezletre hívja az érintett iparvállalatok vezetőit. Őket arra kéri majd, hogy gyorsítsák a kórházi lélegeztetőgépek és a járvány leküzdéséhez szükséges egyéb orvosi berendezések gyártását.

A Brit Kiskereskedelmi Szövetség (BRC) vasárnap közzétett felhívásában azt kérte, hogy a lakosság ne halmozzon fel feleslegesen készleteket élelmiszerekből és egyéb árucikkekből. Az utóbbi napokban sok brit szupermarket polcairól a tömeges felvásárlások miatt rendre eltűntek egyes alapvető tartós élelmiszerek. Főleg a száraztészták és a konzervek, és az üzletek időnként a kenyérfélékből is kifogynak. Bár általános élelmiszerhiány nincs. A BRC vasárnapi felhívásában arra kérte a vásárlókat, hogy legyenek másokra is tekintettel, mivel ha valaki többet vásárol, mint amennyire valójában szüksége van, akkor az adott termékből másnak esetleg nem jut. „Ha együttműködünk, mindenkinek jut elegendő mindenből” – áll a kiskereskedelmi szövetség nyílt levelében.

Forrás: MTI