Vám- és áfamentességet kértek a szájmaszkok, a lélegeztetőgépek és egyéb védőfelszerelések behozatalára

Olaszországban, vám, koronavírus, járvány, korona Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Magyarország kérelmet nyújtott be az Európai Bizottsághoz, amelyben a koronavírus-járvány okozta veszélyhelyzetre tekintettel vám- és áfa mentességet kért a külföldről behozott szájmaszkokra, lélegeztetőgépekre és egyéb egészségügyi védőfelszerelésre – tájékoztatta az MTI-t Izer Norbert csütörtökön. A mentesség nem vonatkozna automatikusan minden egészségügyi védőfelszerelésre. Ugyanis csak az ingyenesen szétosztott termékek lehetnek köztehermentesek – tette hozzá adóügyekért felelős államtitkár.

hirdetés

A magyar kormány 2020. március 11-én hirdette ki a veszélyhelyzetet. Azóta számos megelőző intézkedést hozott a koronavírus terjedésének elkerülése, valamint a világjárvány okozta gazdasági hatások enyhítésére – emlékeztetett az államtitkár. Hozzátéve, hogy a már meghozott intézkedéseket egészítette ki a kérelem benyújtása. A magyar kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy egészségügyi termékek minél szélesebb körben és lehetőleg közterhek nélkül kerüljenek behozatalra – szögezte le Izer Norbert.

hirdetés

A szájmaszkok után, ha az nem az Európai Unióból érkezik, vámot is kell fizetni. A vámtétel 6,3 százalék vagy 12 százalék, attól függően, hogy azok milyen anyagból készültek. A vámon kívül általános forgalmi adó is terheli a maszkokat – részletezte az államtitkár. A magyar kormány ezért – több országgal együtt – az Európai Bizottsághoz fordult. Kérte, hogy a köztehertől mentesítse a szájmaszkok és egyéb, a járvány elhárításához szükséges egészségügyi felszerelések karitatív célú behozatalát. A Bizottság már a héten meghozhatja döntését – tette hozzá.

Ösztönözték az egészségügyi és védőeszközök fokozott termelését az Európai Unióban. Ennek ellenére a termelés jelenlegi szintje és a meglévő készletek valószínűleg nem elégségesek az Európán belüli növekvő kereslet kielégítéséhez. Ha a Bizottság helyt ad a magyar kormány kérelmének, akkor az EU-n kívülről importált szájmaszkok és egyéb egészségügyi védőfelszerelések vám- és áfamentesek lennének. A mentesség nem vonatkozna automatikusan minden egészségügyi védőfelszerelésre. Ugyanis csak a veszélyhelyzet elhárításának céljára, a karitatív, illetve az állami szervezetek által behozott, ingyenesen szétosztott eszközök lehetnek köztehermentesek. Az államtitkár szerint a mellett, hogy nagy adóügyi könnyítést jelentene a vám- és áfamentesség, segíthetne a COVID-19 elleni küzdelemben is – írja az MTI.

hirdetés