A negyeddöntőbe jutás lehet a cél a rendkívül erős csoportban szereplő magyar férfi kézilabda-válogatotnak a párizsi olimpián.
A magyarok szombaton 11 órától az Afrika-bajnok Egyiptommal, hétfőn az amerikai kontinens legjobbjával, Argentínával, szerdán a legutóbbi két világbajnokságon hatodik helyezett Norvégiával, jövő pénteken a legutóbbi három világbajnokságon aranyérmes Dániával, jövő vasárnap pedig a házigazda, címvédő és Európa-bajnok Franciaországgal találkoznak.
Chema Rodríguez szövetségi kapitány együttese évről évre fejlődik, ez a teljesítményén és az eredményein is látszik: tavaly negyeddöntős volt a világbajnokságon, idén – fennállása legjobb eredményét elérve – ötödikként zárt az Európa-bajnokságon, majd a tatabányai selejtezőtorna második helyezettjeként kijutott az ötkarikás játékokra. A játékosok mostanra eljutottak oda, hogy senkitől nem kell tartaniuk, megfelelő az önbizalmuk, amikor pedig összeáll a védekezésük és ez hatékony kapusteljesítménnyel párosul, klasszis teljesítményre képesek.
Ennek ellenére – az erőviszonyokat ismerve – nehéz elképzelni, hogy a dánok és a franciák legyőzhetőek lennének, és a norvégok elleni siker is nagy bravúrnak számítana. Mindezek tudatában kijelenthető, hogy már az első csoportmeccs kulcsfontosságú lesz. A helyzetet nehezíti, hogy az egyiptomi küldöttség három tagja is jól ismeri a magyarokat: a jobbátlövő Omar Jahja öt szezont töltött Veszprémben, ahol a balátlövő Jehia el-Dera jelenleg is játszik, a szövetségi kapitány Juan Carlos Pastor pedig tíz évig irányította a Szegedet, ahonnan tavaly nyáron távozott.
Mivel a negyeddöntőbe a csoportok első négy helyezettje jut, az első két meccs a kötelező győzelem kategóriába tartozik, noha mindkettő rendkívül nehéznek ígérkezik, az argentin játékosok többsége például erős európai bajnokságokban szerepel.
A magyarok a felkészülés során Győrben 29-25-re nyertek Szlovénia ellen, majd Stuttgartban előbb 33-29-re kikaptak Németországtól, azután 41-29-re verték Japánt.
1976, 1980 és 2004 után negyedszer fordul elő, hogy a magyar férfi és női kézilabda-válogatott is olimpiai résztvevő. A férfiak kilencedik alkalommal szerepelnek az ötkarikás játékokon, eddigi legjobb eredményük az 1936-os, az 1980-as, az 1988-as, a 2004-es és a 2012-es negyedik helyezés.
MTI