Hosszabbításos vereséggel a negyeddöntőben búcsúzott a női kézilabda-válogatott

Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány együttese a rendes játékidő utolsó percében vezetett, de a svédek öt másodperccel a vége előtt egyenlítettek. A ráadás első félidejében nem esett magyar gól, ezzel eldőlt a mérkőzés.

A magyarok a csoportmérkőzések során 31-28-ra kikaptak a címvédő, házigazda és világbajnok franciáktól, 25-24-re nyertek Brazília ellen, 31-31-es döntetlent játszottak Angolával, majd 27-24-re legyőzték a spanyolokat, így két győzelemmel, egy döntetlennel és két vereséggel a harmadik helyen kerültek be a negyeddöntőbe, ezért találkoztak a másik hatos második helyén zárt skandinávokkal.

A magyar válogatott számára véget ért az olimpia. Hogy a hatodik, vagy hetedik helyen zár-e, az az utolsó negyeddöntő, a norvég-brazil találkozó kimenetelétől függ. Legutóbb, Tokióban hetedik lett a nemzeti csapat.

A negyeddöntőkre a kézilabda helyet cserélt a kosárlabdával és a lille-i Stade Pierre Maury-ba költözött. Az eredendően az OSC Lille labdarúgócsapat otthonának számító többfunkciós stadion a negyedik legnagyobb Franciaországban, és mivel befedhető, számos sportág mérkőzéseinek lebonyolítására alkalmas. Rendeztek itt Davis Kupa-találkozót és kosárlabda Európa-bajnokságot is, utóbbi döntőjét több mint 27 ezer néző látta.

A magyar válogatott kedvező előjelekkel léphetett pályára, hiszen Svédországot az áprilisi hazai olimpiai selejtezőtornán 28-25-re legyőzte. A tokiói játékokon a csoportmeccsek során szintén sikerült nyerni (26-23). Ugyanakkor a tavaly decemberi világbajnokságon, Svédországban a skandinávok nyertek 26-22-re.

A svédek az A csoportból négy győzelemmel és egy vereséggel másodikként léptek tovább, megverték többek között a nagy esélyes Norvégiát. A negyeddöntőre visszakerült a keretbe a kapus Janurik Kinga és az irányító Debreczeni-Klivinyi Kinga. A francia-német (26-23) meccs világcsúcsot jelentő 26 548 nézőjéhez képest alig voltak kevesebben a harmadik negyeddöntős találkozón, így a hangulatfelelős és a szurkolók – köztük nagyjából egyenlő számban a svédek és a magyarok – fantasztikus buzdítása közepette kezdtek a csapatok.

Gól nélkül zárult az első magyar támadás, a másik oldalon viszont Roberts kétszer is betalált, közte Klujber lőtt kapufát. Gyors gólokkal és mindkét kapus részéről néhány jó védéssel telt az első öt perc, majd hetesből Klujber egyenlített (3-3), a svéd válasz után pedig Kuczora is bevette a kaput.

Vámos kiállítása alatt a skandinávok nem tudtak betalálni, de aztán két hatástalan támadás után lerohanásból két góllal elléptek a 15. percben és Golovin Vlagyimir időt kért (6-8). Ez nem segített, a 18. percben már négy találat volt a különbség (7-11), Roberts mellett a győri Blohm is három gólnál tartott.

Klujber hetesből ötödször is eredményes volt, de egy ideig állandósult a 3-4 gólos svéd vezetés. Aztán jó védekezéssel sikerült közelebb kerülni, majd Böde-Bíró védése után Vámos góljával feljönni egyre. Az utolsó percben pedig kétszer is kínálkozott alkalom az egyenlítésre, de végül az ellenfél mehetett egygólos előnnyel pihenőre (15-16).

A második félidőből öt perc telt el, amikor Győri-Lukács egyenlített (18-18), majd a vezetést is megszerezte, először a mérkőzés folyamán (20-19). Ez azonban nem bizonyult tartósnak és 21-22-nél Golovin ismét időt kért. Vámos betörése hetest és kétperces kiállítást ért, előbbit Klujber értékesítette, a játékrész felénél így ismét döntetlen volt az állás (23-23). Füzi-Tóvizi beállóból betalált, amire a svéd kapitány időkéréssel reagált (25-24).

A hajrát Simon Petra találata vezette fel, de a svédek rendre egyenlítettek. Négy perc volt hátra, amikor Füzi-Tóvizit kiállították és Hagman hetesével átvették a vezetést a skandinávok (28-27). Simon azonban ismét gólt lőtt, aztán kölcsönösen elrontott akciók után a győzelemért támadhatott a magyar válogatott. Golovin időt kért és Vámos bátor betörésével megvolt a 29-28, öt másodperccel a vége előtt azonban Koppang egyenlített, így következett a hosszabbítás.

A ráadás két svéd góllal indult, magyar találat nem esett, és csak Böde-Bíró védései akadályozták meg, hogy az ellenfél ne hárommal vezessen (29-31).

A második öt perc elején a svédek levitték kapusukat, így heten támadtak, amit Koppang váltott gólra. Füzi-Tóvizi lövését védte Bundsen, Koppang pedig újra eredményes volt, aztán Blohm következett (29-34). Kuczora végre megtörte a magyar gólcsendet, aztán megint betalált, de Roberts válaszolt. Hetesből Klujber szépített, de többre már nem futotta, a 36-32-es végeredményt Lindqvist állította be. A kapusok közül Böde-Bíró 13, Bundsen 22 lövést védett. Ez volt a két fél 32. egymás elleni mérkőzése, magyar szempontból a mérleg 20 győzelem, 4 döntetlen és immár 8 vereség.

Eredmény, negyeddöntő:
Svédország-Magyarország 36-32 (16-15, 29-29, 31-29) – hosszabbítás után
—————————————————
Pierre Mauroy Stadion, Lille, v.: A. Konjicanin, D. Konjicanin (bosnyákok)
lövések/gólok: 55/36, illetve 57/32
gólok hétméteresből: 2/1, illetve 5/5
kiállítások: 8, illetve 6 perc

Magyarország:
————
Böde-Bíró – Győri-Lukács 4, Klujber 11, Vámos 6, Füzi-Tóvizi 1, Kuczora 4, Szöllősi-Schatzl 3, cserék: Papp, Debreczeni-Klivinyi, Pásztor, Albek, Simon 3, Márton
a svéd gólszerzők: Koppang 7, Hansson, Blohm, Hagman 6-6, Roberts 5, Carlson 2, Thorleifsdóttir, Löfqvist, Axnér, Lindqvist 1-1

korábban:
Dánia-Hollandia 29-25 (11-10)
Franciaország-Németország 26-23 (13-10)
később:
Norvégia-Brazília 21.30

Fotó: Villeneuve-d’Ascq, 2024. augusztus 6. Böde-Bíró Blanka (b) és Vámos Petra (j) a 2024-es párizsi nyári olimpia női kézilabdatornájának negyeddöntőjében játszott Magyarország – Svédország mérkőzés végén a villeneuve-d’ascqi Pierre Mauroy Stadionban 2024. augusztus 6-án. A svéd válogatott 36-32-re győzött. MTI/Illyés Tibor

Ambrus Gábor/MTI