2024-ben Békés vármegyében összesen 280 lakástűz keletkezett, ami ötvenöttel több, mint 2023-ban, ez huszonnégy százalékos emelkedést jelent. Az év folyamán 5692 négyzetméternyi épített terület égett le.
A lakástüzekben négy ember vesztette életét, ami egy emberrel több, mint az előző évben. 35 ember sérült meg, hat százalékkal több, mint egy évvel korábban, többségük a belélegzett füst miatt. A lakástüzek eloltásához 619 tűzoltóautót riasztottak. A tűz pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében 19 lakástűz után indult tűzvizsgálat. A leggyakrabban nyílt láng használata, elektromos probléma, a fűtési rendszer hibája, főzés, vagy dohányzás vezetett tűzhöz. 9 otthon viszont szándékos gyújtogatás miatt gyulladt ki, ami kevesebb, mint az előző évben.
13 esetben társasház valamelyik lakásában keletkezett tűz. 35 alkalommal a kéményből indult ki a tűz, ami huszonkilenc százalékos növekedés a korábbi év kéménytüzeihez képest. 21 kigyulladt épületben gázpalackok is voltak, amelyek nehezítették az oltást. A 280 tűzzel érintett otthon közül sehol sem volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek, amikor még van idő cselekedni, az éppen meggyulladt tüzet eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni.
A szén-monoxid-érzékelők hazai elterjedése ezzel szemben már sokkal kedvezőbb képet mutat. 2024-ben 80-szor hívták a tűzoltókat szén-monoxid miatt, ami huszoneggyel több alkalom, mint egy évvel korábban. A 35 százalékos esetszám-növekedés egyértelmű oka, hogy egyre több otthonban van szén-monoxid-érzékelő. Az érzékelők terjedésének köszönhetően összesen „csak” 12 ember szenvedett valamilyen mértékű mérgezést, de sajnálatos módon három ember tavaly szén-monoxid-mérgezésben életét vesztette. Elgondolkodtató, hogy egyik esetben sem rendelkeztek szén-monoxid érzékelővel, amivel a tragédia könnyedén megelőzhető lett volna.
A szén-monoxid akkor jön létre, ha beltérben nyílt láng van és a tűz nem kap elég levegőt. Minden olyan fűtőeszköz és vízmelegítő forrása lehet a mérgező gáznak, amelynek látható, elérhető az égéstere. A tragédiák elkerülése érdekében gondoskodni kell az állandó és automatikus szellőzésről és érdemes egy szén-monoxid-érzékelőt is beszerezni – tájékoztatott a katasztrófavédelem.