Értékmentés az Élet a tanyaudvaron kiállítás

kiállítás Fotó: Körös Hírcentrum

Egy különleges kiállítás nyílt meg április végén a szabadkígyósi Svájceráj épületében, a Munkácsy Mihály Múzeum és a szabadkígyósi önkormányzat együttműködésének eredményeként. Az egykori Wenckheim birtok impozáns istállójában kapott helyet az Élet a tanyaudvaron – Az alföldi tanyák világa című új állandó tárlat.

hirdetés

A kiállítás ünnepélyes megnyitóján a nagyközönség elsőként pillanthatott be a múlt századok ködébe vesző világba. A látogatók egy olyan letűnt kor emlékeivel találkozhatnak, amelyeket ma már leginkább régi fényképek és az idősek elbeszélései idéznek fel. A tárlat bemutatja az alföldi tanyák kialakulásának történetét, lakóinak mindennapjait, a tanyasi emberek és háziállataik szoros kapcsolatát, a hajnaltól alkonyatig tartó kemény munkát, valamint a közös szórakozási lehetőségeket.

A kiállítás egyik legérdekesebb része egy élethűen megidézett tanyaudvar, ahol a látogatók közelebbről is megismerhetik a különböző őshonos magyar háziállatfajtákat. Az állatbeszédek meghallgatása és a varázskönyv, egy digitális tábla lapozgatása izgalmas módon nyújt ismereteket ezekről az állatokról. Sőt, arra is rávilágít, hogy nem minden, ma őshonosnak tartott fajta érkezett a honfoglalókkal a Kárpát-medencébe. A kiállításon bemutatott régi fényképekből álló album valós képet fest a tanyasi emberek nehéz, munkával és küzdelmekkel teli életéről. A tárlat interaktív elemei, a játékok pedig szórakoztató formában tanítják a kicsiket és nagyokat a tanyasi élettel és a háziállatokkal kapcsolatos érdekességekre.

Kosznáné dr. Pule Ilona, Szabadkígyós polgármestere kiemelte, a tanyák világa mindig is szoros kapcsolatban állt a természettel. A legelők, nádasok számos állatfajnak adtak otthont, a gazdasági udvarok, gyümölcsösök sajátos ökológiai közösségeket alkottak. Az ember nem kiszorította, hanem együtt élt a vadvilággal. A kiállítás emlékeztet arra, mennyire sokszínű ez az élő örökség. A gazdag kiállítási anyagnak, a megvalósítóknak köszönhetően egy újabb gyöngyszemmel gyarapodott a község.

Dr. Takács Árpád főispán arra hívta fel a figyelmet, hogy a Wenckheimeknek nagyon sokat köszönhet ez a vidék, számos újítást hoztak a lakosok életébe. Vidékinek lenni büszkeség, felelősség, és szépség is, hiszen számos olyan természeti csodát láthatunk, amely a sűrűn lakott városokban szinte elérhetetlen. Szabadkígyós önkormányzata gondoskodik ezekről az értékekről, megtartja a régi idők örökségét.

A megnyitón szólt a megjelentekhez dr. Kovács Tibor, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Történeti Gyűjtemény igazgatója is. Ő maga is a vármegyéből származik, ezért még szívesebben érkezett a megnyitóra. A szülei, nagyszülei emlékeit hozza vissza számára ez a tárlat, éppen ezért gondolja azt, hogy nagy szükség van az ilyen anyagokra, hogy a mai gyerekek lássák a régi értékeket.

Dr. Bácsmegi Gábor, a Munkácsy Múzeum igazgatója foglalta össze, hogyan jött létre maga a kiállítás. Kitért arra, hogy a vármegyében a lakosság jelentős része élt tanyán évszázadokkal ezelőtt, majd bekövetkezett a technikai fejlődés. A vasút, a gépek jelentősen átalakították a mindennapokat, viszont a tanyákon ekkor is megvolt mindennek a maga helye és ideje. Idővel azonban a tanyák elkezdtek eltűnni, velük együtt a régi háziállatok is, előtérbe kerültek a jobban hasznosuló fajták.

A tárlatot Váncsa Klára természettudományos muzeológus mutatta be a megjelenteknek, kiemelve egy-egy érdekességet. Az Élet a tanyaudvaron kiállítás a Petőfi Kulturális Program keretében, a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Magyar Nemzeti Múzeum és a Nemzeti Művelődési Intézet együttműködésével valósult meg.

hirdetés