Lettország négy helikoptert adományozott Ukrajnának

Lettország négy katonai helikoptert adományozott az ukrán légierőnek, a gépek hamarosan hadrendbe állnak – írta hétfőn a Jevropejszka Pravda hírportál a lett védelmi minisztérium bejelentése alapján.

hirdetés

„Hat hónappal ezelőtt a Lettország által adományozott Stinger légvédelmi rakétarendszerek segítették az ukrán hadsereget az orosz invázió visszaszorításában. Most, amikor az ukrán katonák sok helyen ellentámadásba lendülnek, adományozott helikoptereink segítenek a katonai műveletek végrehajtásában és a mentésben. A nyugati támogatás nem állhat le addig, amíg Ukrajna fel nem szabadítja területeit az orosz megszálló csapatok alól” – hangoztatta Artis Pabriks védelmi miniszter.

hirdetés

A két Mi-17-es és a két Mi-2-es típusú helikoptert részben szétszerelve szállították az ukrán légierőhöz. A leszállítás előtt a helikoptereket lefestették, az egyik Mi-17-est pedig fel is újították. Az ukrán légierő az összeszerelés befejezése után kezdi meg a helikopterek használatát.

hirdetés

Lettország azon országok közé tartozik, amelyek a bruttó hazai termék tekintetében a legjelentősebb támogatást nyújtották Ukrajnának. Lettország több mint 200 millió euró értékben szállított eddig Ukrajnának fegyvereket és személyi felszereléseket, pilóta nélküli légi járműveket, szárazeledelt, lőszert, páncéltörő fegyvereket és Stinger légvédelmi rakétákat – emlékeztetett az ukrán hírportál.

Közben hétfő délután ismét robbanások hallatszottak a zaporizzsjai atomerőmű melletti Enerhodarban. Dmitro Orlov, a város polgármestere felszólította a lakókat, hogy maradjanak az otthonaikban. Szavai szerint a robbanások egy imaház környékén történtek, további részletek azonban egyelőre nem kerültek nyilvánosságra. Később Orlov arról adott hírt a Telegram üzenetküldő alkalmazáson, hogy az Enerhodart megszállva tartó orosz erők újabb állami intézmény fölött vették át az ellenőrzést: elfoglalták a zaporizzsja megyei betegségmegelőzési és járványügyi központ vaszilivkai részlegének laboratóriumát, ahol 33-an dolgoznak. A polgármester szerint az oroszok nyomást gyakorolnak az általuk elfoglalat vállalatok és intézmények alkalmazottaira. A laboratórium dolgozói nem hajlandók együttműködni a megszállókkal, azért keddtől nem mennek munkába – fűzte hozzá a városvezető.

Szerhij Hajdaj Luhanszk megyei kormányzó egy tévéműsorban kijelentette, hogy a Wagner orosz zsoldoshadsereg több mint száz tagja veszthette életét Popaszna településen, amikor az ukrán erők csapást mértek egy orosz támaszpontra. További részletekbe nem bocsátkozott, hanem azt javasolta, hogy várják meg az ukrán vezérkar hivatalos közlését. Az Ukrajinszka Pravda hírportál emlékeztetett, hogy orosz Telegram-csatornák vasárnap adtak hírt a popasznai Wagner-támaszpont elleni ukrán támadásról. Az ukrán vezérkar esti harctéri helyzetjelentésében arról számolt be, hogy az orosz erők Harkiv megyében és a Donyec-medencében több sikertelen előrenyomulási műveletet hajtottak végre.

Volodimir Zelenszkij elnök rendeletet írt alá a 2014-ben Oroszország által önkényesen elcsatolt Krími Autonóm Köztársaság és Szevasztopol visszafoglalásával és reintegrációjával foglalkozó tanácsadói testület felállításáról. A testületet személyesen Zelenszkij elnök vezeti. Andrij Jermak, az elnöki iroda vezetője egy hónapot kapott arra, hogy javaslatot tegyen a testület összetételére.

Az ukrán államfő elnökletével hétfőn főhadiszállás-ülést is tartottak. Olekszij Danyilov, az ukrán Nemzetbiztosági és Védelmi Tanács (RNBO) titkára a Twitteren közölte, hogy a megbeszélésen számos aktuális biztonsági kérdés szóba került, különös tekintettel a jelenlegi katonai-stratégiai helyzetre, az állam védelmének erősítésére az információs térben, valamint a honvédségi rendeletek végrehajtásának helyzetére.

MTI

hirdetés