A szeptemberi közgyűlésen hozott döntésesekre reagáltak az MSZP békéscsabai képviselői. A sajtótájékoztatót Miklós Attila és Fülöp Csaba tartotta a Szövetség Békéscsabáért-frakció képviseletében. A képviselők elmondták, a szeptemberi közgyűlést nagy várakozás előzte meg, amelynek oka az egész országban tapasztalható nagy mértékű drágulás.
A költségvetést sok napirendi pontban érintette a testület a közgyűlésen, a grémium több díjemelésről is döntött. Az iparűzési adó ellentételezéseként a város költségvetési támogatáshoz jutott, amely két részletben érkezik Békéscsabára. Az első, 320 millió forintos részlet megérkezett, ezzel megegyező összeg várható még a továbbiakban. Ennek felosztásáról is döntött csütörtökön a képviselő testület. Az önkormányzat forrást biztosít a Békéscsabai Városgazdálkodási Kft. számára a különböző kommunális feladatok elvégzésére. A bizottság ülésén elhangzott, jelenleg csak annyi forrást tudnak felajánlani a BVG. Kft. számára, amely a legsürgősebb, balesetveszélyes munkák elhárításának fedezetét jelenti, többletfeladatra ebben az évben nincs lehetőség. Fülöp Csaba képviselő elmondta, a város költségvetési helyzete 2022 év végéig teljes egészében rendben van, a döntések követik a költségvetés meghatározásakor hozott döntéseket. 2022-ben megfelelő összeg áll rendelkezésre az energia költségek fedezésére is, amely augusztus és december között valamivel több, mint 300 millió forintot jelent.
Ez is érdekelheti
Drogteszten bukott meg több férfi BékésbenA képviselők elmondása szerint a 2023 évi költségvetés összeállítása lényegesen nagyobb problémát okoz, a közgyűlés az energetikai napirendnél kritikus helyzetet vetített elő a jövő évre vonatkozóan. Amennyiben nem történik racionalizálás, a jelenlegi számítás szerint 3 milliárd forintos többletköltséget fog jelenteni a város számára. Miklós Attila kiemelte, az óriási ugrás kezelése nagy kihívást jelent. Az intézmények, városi cégek elkészítették azokat a terveket, amelyek összefoglalják, milyen energia racionalizálási folyamatokat tudnak végrehajtani. Az így összesített megtakarítás az említett 3 milliárdos összegnek azonban csak a töredékét biztosíthatja, ezért további döntésekre lesz szükség. Fülöp Csaba elmondása szerint, amennyiben a város elhagyja az önként vállalt, nem kötelező feladatait, mint a kultúra, közművelődés, sport, a megtakarítás összege akkor sem fedezi az energetikai többlet felét. A közgyűlésen elhangzott, a Volánbusz több és a gyermekétkeztetés szintén nagy mértékű többlet forrásigényt nyújthat be az önkormányzatnak az különböző áremelkedések miatt. A képviselők szerint drámai helyzet elé nézünk, kormányzati segítségről egyenlőre nincs információ.
Létrejött a békéscsabai fákat és cserjéket védő rendelettervezet, amely szerint a közterületen lévő fás szárú növények minden esetben az önkormányzat tulajdonát képezik, ezért kivágásuk engedélyhez kötött. A fás szárú növények védelméről szóló kormányrendelet alapján, közterületen fákat és cserjéket kizárólag jegyzői engedéllyel lehet kivágni. A dokumentumban rögzítik, amennyiben egy beruházás miatt fákat kell kivágni, a növényeket pótolni kell. Fülöp Csaba képviselő szerint ez hiánypótló rendelet. Megelőzésképp a továbbiakban felmérik, a város fái milyen állapotban vannak, ugyanis a prevencióval a rongálódás kiküszöbölhető.
Miklós Attila elmondása szerint a jövő évi drasztikus áremelkedést önkormányzati megtakarításból, illetve a jelenleg is folyamatban lévő energetikai fejlesztésekkel a város nem tudja kigazdálkodni. A képviselők véleménye szerint olyan szolgáltatási színvonalesés várható a jövő évben, amilyet Békéscsaba még nem tapasztalt. Meglátásuk szerint előfordulhat, hogy intézményeket kell részlegesen bezárni, korlátozni kell az ügyfélfogadás rendjét és nyitvatartását bizonyos hivataloknak ahhoz, hogy a rezsiszámlálat ki tudják fizetni. A város próbál olyan lehetőségeket és intézkedéseket találni, amivel a kiadások csökkenthetők. Nagy Ferenc alpolgármester vezetésével energetikai munkacsoportot hoztak létre, amely figyeli a lehetőségeket, hogy az energiaválság kivédésére az önkormányzat megoldást találjon. A megalakult munkacsoport különböző javaslatokat tesz majd az önkormányzat felé. Miklós Attila hozzátette, ezt a problémát az önkormányzat nem magának okozta, valamint állami segítség nélkül, önkormányzati szinten nem megoldhatók az előttünk álló feladatok.
Napirendre került a közgyűlésen a Pannon Menza Szolgáltató és Vendéglátó Kft.-vel kötött szerződés módosítása. A sajtótájékoztatón elhangzott, az MSZP képviselői nem értettek egyet azzal, hogy a közétkeztetés vállalkozói kézbe kerüljön. Véleményük szerint előnyösebb, ha önkormányzati intézmény formájában látja el feladatát, annak érdekében, hogy a fogyasztók részéről lehetőség legyen a közvetlen beavatkozásra akár az étel minőségét, mennyiségét, illetve az ott folyó működését tekintve. Miklós Attila meglátása szerint az új szolgáltató működésével megindultak a panaszok, amelynek hátterében az állhat, hogy a cég más szellemben látja el feladatait, mint a korábban tapasztalt. A képviselők állítása szerint a panaszok orvoslása érdekében olyan nyersanyagokat szükséges használni, amelyek nem előre elkészítettek, hanem friss alapanyagokból állnak.