Kisebb értékre folytatólagosan elkövetett lopás vétsége és információs rendszer felhasználásával folytatólagosan elkövetett csalás bűntette miatt a Battonyai Járási Ügyészség vádirata alapján 1 év 8 hónap időtartamú 3 évi próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt jogerősen a Battonyai Járásbíróság előkészítő ülésen egy 34 éves büntetett előéletű mezőhegyesi férfit, aki kórházi ápolóként károsított meg egy beteget. A bíróság elrendelte a terhelt tulajdonát képező, a bűncselekmény elkövetéséhez, az internetes vásárlásokhoz eszközül használt mobiltelefon elkobzását; kötelezte a terheltet a sértett részére okozott kár megtérítésére, valamint a próbaidő tartamára elrendelte a terhelt pártfogó felügyeletét.
A terhelt a vádbeli időben ápolóként dolgozott a vármegyei kórház egyik vidéki ápolási részlegén, ahol a sértett, egy 60 éves orosházi férfi betegként tartózkodott. A terhelt összebarátkozott a sértettel, melynek következtében tudomást szerzett arról, hogy a sértett rendelkezik bankszámlával, illetőleg ahhoz tartozó, a mobiltelefonjára letöltött mobilbank applikációval. Azzal az indokkal, hogy pénzt szeretne tőle kölcsönkérni, 2024. április 22-én elkérte a sértett mobiltelefonját, hogy megnézze, mennyi pénz van a bankszámláján. A sértett a mobiltelefonját odaadta a terheltnek, és megadta részére a mobilbank applikációba történő belépéshez szükséges biztonsági kódját is.
A terhelt a kölcsönkért mobiltelefonnal a sértett közeléből eltávozott, majd a részére megadott biztonsági kóddal a mobilbank alkalmazásba belépett, és a sértett bankszámlájáról két alkalommal jogtalan eltulajdonítási szándékkal, rendszeres vagyoni haszonszerzésre törekedve összesen 20.000 Ft-ot utalt át az élettársa bankszámlájára. Ezt követően a terhelt több alkalommal különféle indokokkal ismét elkérte a sértettől a mobiltelefonját, és a sértett bankszámlájáról rendszeres vagyoni haszonszerzésre törekedve további 80.000.-Ft-ot utalt át az élettársa bankszámlájára. Az átutalt pénzt a terhelt vagy kérésre az élettársa felvette és azt a férfi elköltötte. Az okozott 100.000.-Ft-os kár jelenleg is megtérítetlenül fennáll.
A terhelt 2024. április 24-én 5.000.-Ft kölcsönkérése ürügyén elkérte a sértett bankszámlájához tartozó bankkártyáját is, melynek PIN kódja a bankkártya tokján volt elhelyezve. A terhelt a bankkártya felhasználásával a sértett bankszámlájáról a fenti napon a sértett által engedélyezett 5.000.-Ft helyett – a sértett tudta és beleegyezése nélkül, jogtalan haszonszerzés végett – két alkalommal összesen 30.000.-Ft készpénzt vett fel Mezőhegyesen, az egyik ATM bankjegykiadó automatából. Ezen felül a terhelt a sértett bankkártyájának adatait jogtalan haszonszerzési célból regisztrálta egy távolkeleti internetes áruház applikációjában azért, hogy a sértett bankkártyáját online vásárlások során fizetésre felhasználja. Így is tett: a terhelt a sértett bankkártyának adataival közel 27.000.-Ft értékű terméket rendelt meg és fizetett ki a mobilapplikáción keresztül a távolkeleti webshop részére. A terhelt a sértett bankkártyájának felhasználásával közel 52.000.-Ft kárt okozott, amelyet azóta sem térített meg.
A fenti tartalom a Békés Vármegyei Főügyészség hivatalos közleménye alapján, változtatás nélkül került közlésre. A szerkesztőség a közlemény tartalmát nem módosítja és nem vizsgálja felül. A közlemény illusztrálására használt kép jogtisztán, szabadon hozzáférhető internetes forrásból származik, felhasználása jogi akadályba nem ütközik.