Négy Csongrád megyei – egy 32 éves jánoshalmi, egy 31 éves sándorfalvi, egy 40 éves csólyospálosi és egy 37 éves algyői – férfi az idős, beteg emberek hiszékenységét kihasználva több százezer forintot csalt ki tőlük. A Békéscsabai Járási Ügyészség 10 rendbeli kisebb kárt okozó bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett csalás bűntette miatt emelt vádat ellenük.
A négy férfi a vádiratban írt bűncselekmények elkövetésében előre megállapodott, és azokat szervezetten, rendszeres haszonszerzésre törekedve, üzletszerűen követték el. A 31 éves sándorfalvi és a 40 éves csólyospálosi férfi 2016. augusztus 30-án egy „közérzetjavító” egyesületet alapítottak. Ennek jogi képviselője szeptember 30-án be is nyújtotta a bírósághoz az egyesület nyilvántartásba vétele iránti kérelmet. Közben egyikőjük Békéscsabán, a Mednyánszky utca 17. szám alatt kibérelt egy helyiséget az egyesület számára, egy másik elkövető pedig egy üzlethelyiséget bérelt ki a Békéscsaba, Luther u. 5. szám alatt és ott gyógynövény szaküzletet nyitott; az üzlet árukészlete nagyon szegényes volt, többnyire csupán egy lézerterápiás készüléket és egy pulzáló matracot lehetett kapni.
A négy férfi 2016. szeptember 20-a és 2016. november 25-e közötti időszakban a még nyilvántartásba nem vett egyesület nevében úgynevezett egészségügyi felméréseket szerveztek a Békéscsaba, Mednyánszky u. 17. szám alatt. A túlnyomórészt idős, ezért a bűncselekmény felismerésére vagy elhárítására korukból fakadóan csak korlátozottan képes sértetteket telefonon hívták meg a felmérésekre. Azt a tájékoztatást adva nekik, hogy az egyesület szervezésében történő ingyenes egészségügyi felmérésen vehetnek részt, amelyek főként a szív- és érrendszeri megbetegedésekre irányulnak.
Az egészségügyi állapotfelmérésekre úgy került sor, hogy a Békéscsaba, Mednyánszky u. 17. szám alatt – a telefonon előre egyeztetett időpontokban – a szervezők fehér köpenyben fogadták a meghívottakat, azt a látszatot keltve, mintha egészségügyi dolgozók lennének, holott egyiküknek sincs egészségügyi képzettsége vagy képesítése. A vizsgálat során a sértettek mellkasára helyeztek egy internetről rendelhető szív-stresszmérő készüléket, illetve az ujjukra egy véroxigén mérőt tettek. A vizsgálat eredményét a szervezők minden esetben úgy magyarázták, hogy az rendkívül rossz lett, ezért a sértettek állapotának a javítására a gyógynövény szaküzletben kapható lézeres karórát, esetleg azon túl egy pulzáló matracot is ajánlottak. A lézeres készüléket ott a helyszínen bemutatták nekik, kipróbálás céljából felrakva az órát a kezükre kb. 15 percre.
Ezt követően ismét elvégezték a sértettek vizsgálatát, majd közölték velük, hogy már sokkal jobbak az eredményeik. Végül kaptak egy kedvezményre jogosító kupont, amelyet a Luther u. 5. szám alatt működő gyógynövény szaküzletben lehetett beváltani. A szervezők egyúttal át is kísérték a sértetteket az üzletbe, ahol a lézeres karórát 500.000.-Ft-ért, a pulzáló matracot pedig 400.000.-Ft-ért kínálták azzal, hogy a kuponnal az óráért „csupán” 250.000.-Ft-ot, míg a matracért 200.000.-Ft-ot kell fizetniük. Ténylegesen a karóra kiskereskedelmi ára 50.000.-Ft, míg a pulzáló matrac ára 170.000.-Ft volt. A terheltek cselekményükkel 10 sértett részére összesen közel 3.500.000.-Ft kárt okoztak, amely nem térült meg.
A járási ügyészség vádiratában arra tett indítványt, hogy a bíróság a vádlottakat beismerésük esetén felfüggesztett börtönbüntetésre, tagadásuk esetén végrehajtandó börtönbüntetésre ítélje, valamint a sértettek által bejelentett polgári jogi igényeknek adjon helyt és kötelezze a vádlottakat az okozott kár megtérítésére. Az eljárás a Békéscsabai Járásbíróság előtt folytatódik – tájékoztatott a Békés Megyei Főügyészség.