Magas vérnyomás, alvászavar is lehet a szexuális bántalmazás hosszú távú hatása

A szexuális bántalmazás hosszú távú egészségi következményeit vizsgálta egy új amerikai kutatás. A magas vérnyomás, a depresszió és a súlyos alvászavarok gyakoribb előfordulását állapította meg az áldozatok között.

hirdetés

A kutatás eredményeit az Észak-Amerikai Menopauza Társaság (NAMS) október 3-tól 6-ig tartó éves konferenciáján mutatják be San Diegóban – írta a Medicalxpress.com. A kutatók azt vizsgálták, hogy a tanulmányban részt vevő több mint 300, 40-60 éves nő közül hányan voltak szexuális zaklatás és támadás áldozatai. Valamint ennek milyen hatása volt az egészségükre hosszú távon.

hirdetés

A témában készült korábbi tanulmányok túlnyomóan kikérdezésen és önbevalláson alapultak. Ezért az adatokat befolyásolhatta a memória, a hangulat és az egészségügyi jártasság. A most megjelent munka olyan fizikai és mentális mutatókat elemzett, mint a vérnyomás, a vérzsírszint, az alvás minősége vagy a szorongás mértéke.

hirdetés

A résztvevők 19 százaléka számolt be munkahelyi szexuális zaklatásról, 22 százalékuk szexuális támadásról, 10 százalékuk mindkettőt tapasztalta – írták a kutatók a tanulmányban. Az anyag a JAMA Internal Medicine című szaklapban is megjelent szerdán.

Az egészségi következményeket vizsgálva a szexuális zaklatás áldozatainál magasabb vérnyomást és vérzsírszintet, valamint rosszabb alvásminőséget állapítottak meg. A szexuális támadás áldozatainál gyakrabban fordultak elő depressziós tünetek, szorongás és az alvás olyan rossz minősége. Ez orvosi szempontból alvászavarnak minősül.

„Széles körben ismert, hogy a szexuális zaklatás és támadás hatással lehet a nők későbbi életére és tevékenységére. Ez a tanulmány azonban az egészségre gyakorolt hosszú távú hatásokat is értékelte.” – mondta Rebecca Thurston pszichiáter, pszichológus, a tanulmány vezető szerzője, a Pittsburgh-i Egyetem kutatója.

„Az eredmények arra hívják fel az egészségügyben dolgozók figyelmét, hogy ismerjék meg a pácienseik történetét. Kérdezzék ki őket, mielőtt depressziós tünetek vagy alvászavarok kezeléséről döntenének” – hangsúlyozta JoAnn Pinkerton, a NAMS ügyvezető igazgatója.

Forrás: MTI

hirdetés

Szóljon hozzá!

5 + = 11