Kutyejné Ablonczy Katalin, a Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Gimnázium kollégiumának vezetője már gyermekkorától kezdve énekelt kórusban, azóta meghatározó része az életének a zene. Így nem is volt kérdés, hogy milyen formában vesz részt Békéscsaba 300. születésnapjának megünneplésében.
A megyeszékhelyen 22 éve vezet kórust, a Békéscsabai Evangélikus Vegyeskarral kezdett. Azóta két másik kórusa is lett, de az elmúlt években volt, hogy négyet vezetett egyszerre. A gimnáziumban 21 éve dolgozik, ezért hozzá tartozik az Ifjúsági Vegyeskar is, valamint 10 éve alapította meg a Calandrella Kamarakórust. Viszont átfedés lehet a kórusok között, van olyan diákja, aki helyet kapott például a Calandrellában is.
Ez is érdekelheti
Gyomaendrődi drogtanya: a dílerek és fogyasztók is rendőrkézre kerültekKutyejné Ablonczy Katalin azt is megosztotta, hogy karnagyként nagyon előre kell gondolkodnia. Hiszen egy gimnázium életében például az ünnepek meghatározóak, egy evangélikus iskolában az egyházi ünnepek. A repertoárt is ezek határozzák meg. Mindhárom kórus minősítve van, ezekre a minősítő hangversenyekre is fel kell készülni. Az Evangélikus Vegyeskar általában egyházi énekeket énekel, de néha népdal-feldolgozásokat is választanak. A szlovák gyökerek miatt egy-egy szlovák dalt is elő szoktak adni a szlovák kórustalálkozókon. A Calandrella repertoárjában is sok az egyházi ének, de ez a kórus a felkérések sokszínűsége miatt többféle stílusban is ad elő dalokat.

A Békéscsaba 300 emlékév szervezésébe a kórusok révén a kezdetektől bekapcsolódott. Elmondása szerint egy ilyen volumenű rendezvényt nem is lehet énekszó nélkül elképzelni. Ezt a városvezetők is tudták. Részt vettek az Ajtók kitárulnak című előadásban, énekeltek a csabaiak bevonulásakor a nyári fesztiválon, majd természetesen a záró, 300 év 300 hang című hangversenyen.
A záróprogram ötletét tulajdonképpen egy álom hozta meg. A karnagy megálmodta, hogy 300 ember énekel a felújított Evangélikus Nagytemplomban. 2017 tavaszán érkezett az álom, majd másfél év tervezés és készülés után megvalósult egy hihetetlen rendezvény. Sutyinszki János békéscsabai zeneszerző külön erre az alkalomra feldolgozott három, a régi Tranosciusból még ma is énekelt éneket. Ő nagyon szereti a fúvószenekart, ezért adott volt a Körösparti Vasutas Koncert Fúvószenekar bevonása is. A fúvósok mellé bevonták még a Békés Megyei Szimfonikusok Kamarazenekart is.
Hatalmas munka volt összehozni ezt a hangversenyt. Miután elkészültek a művek, februárban indultak heti rendszerességgel a kóruspróbák. Csak a gyerekek voltak több mint 130-an. Őket össze kellett hangolni a karnagyokkal és a zongorakísérettel. Ki kellett találni, mennyi a még végighallgatható műsoridő. A zeneművek kiválasztása is komoly feladat volt, mert szerették volna összekapcsolni a 300 évet. Ezért a letelepedéssel kortárs művek hangzottak fel. De a végére minden tökéletesen összeállt, több mint 300 énekes gyűlt össze. Végeztek a nagytemplom felújításával is, tehát az álom valóra válhatott.
A Kutyejné Ablonczy Katalinnal készült interjút itt meghallgathatják:
A hangversenyről készült beszámolónkat itt olvashatják el.