Évértékelő tiszti értekezletet tartott a Békés megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság február huszonhatodikán.
A békéscsabai hivatásos tűzoltó-parancsnokság épületében megtartott rendezvényen részt vettek a fegyveres és rendvédelmi szervek vezetői, a társ- és együttműködő, valamint a civil- és karitatív szervezetek képviselői. Megjelentek a térség polgármesterei, valamint az igazgatóság és helyi szerveinek tiszti állománya. A rendezvény elöljárója Érces Ferenc tűzoltó ezredes, BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság megelőzési és engedélyezési szolgálatának vezetője volt.
Az évértékelő értekezlet első felében Kiss András tűzoltó ezredes, megyei igazgató az egyes szakterületek tevékenységét bemutatva számolt be az igazgatóság elmúlt évben végzett munkájáról és az elért eredményekről. Az igazgató sikerként értékelte a beavatkozó állomány számára bevezetett e-learning képzést. Ezen a megye tűzoltói jó eredménnyel végeztek. Az ezredes ezt követően a korábbi évek statisztikai adataival összehasonlítva beszélt az előző évi káresemények számáról, megoszlásáról és jellemző fajtáiról.
Elmondta továbbá, hogy tizennyolc önkéntes tűzoltó egyesülettel működnek együtt a megye hivatásos tűzoltóságai. Az egyesületek munkájukkal hozzájárulnak a megyében élők tűz- és vagyonbiztonságához. Hasonlóan jelentős az önkéntes mentőcsoportok szerepe. Ezeket az elmúlt évben hat alkalommal vetették be, jellemzően viharok okozta károk felszámolása során. Kiemelte, hogy mindkét önkéntes kategória jelentős, központi forrásból biztosított pályázati összegekhez jutott. Ez hozzájárult a technikai állományuk fejlesztéséhez.
Az igazgató ezt követően a megelőzés fontosságáról szólt. Elmondta, hogy a Békés Megyei Tűzmegelőzési Bizottság 2018-ban is számos kiadvánnyal segítette elő a lakosság, ezen belül is a legveszélyeztetettebb időskorúak és az egyedül élők tájékoztatását. A hatósági szakterület munkáját elemezve az igazgató kiemelte, hogy az elmúlt évben az iskolák voltak a figyelem fókuszában. Emellett a szabadtéri tűzesetek, valamint aratási tevékenységgel összefüggő tüzek megelőzése jelentett fontos feladatot. De a vízügyi és vízvédelmi, valamint a kiemelt beruházásokhoz köthető hatósági tevékenység is hangsúlyosan jelen volt a szakterület munkájában.
Az ezredes a fejlesztésekre is kitért beszámolójában. Elmondta, hogy a megyei gépjárműállomány kilenc új járművel bővült. Közöttük egy gépjárműfecskendővel, egy vízszállító járművel, hat ügyintézői személyautóval, a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat pedig egy Volkswagen Amarok típusú telepjáróval. Az új eszközök rendszerbe állításával párhuzamosan egy Mercedes gépjárműfecskendő a csorvási önkéntes tűzoltó egyesület használatába került. Az igazgató szólt az ingatlanfejlesztésekről és -korszerűsítésekről is.
Kiss András végezetül megköszönte a társszervek és együttműködők munkáját, majd összegzésként elmondta, az igazgatóság tevékenységét az elmúlt évben is az alapos tervezés és a tudatos felkészülés, az ügyfélbarát, de következetes hatósági tevékenység és takarékos gazdálkodás jellemezte.
Érces Ferenc tűzoltó ezredes, szolgálatvezető értékelésében hangsúlyozta a megyei igazgatóság által elért eredményeket. Kiemelte, hogy bár nem kellett a tavalyi évben kiterjedt katasztrófahelyzetet felszámolni Békés megyében, az állománynak minden területen nap mint nap helyt kellett állnia. Megállapította továbbá, hogy a szakmai szempontokat szem előtt tartva, megbízhatóan és kiszámíthatóan zajlott a munkavégzés. Az ezredes megköszönte az állománynak az elmúlt évben végzett munkát, majd arra kérte a jelenlévőket, hogy a következő időszakban is hasonló eredményességgel és megbízhatósággal végezzék feladataikat – tájékoztatott honlapján az igazgatóság.