A találkozó immáron ötödik alkalommal került megrendezésre, ahol rengeteg érdekes programmal várták az érdeklődőket. A délelőtt folyamán többek közt a gyulai aikido klub bemutatóját, solymászbemutatót is megtekinthették az emberek. Különböző sportokat is ki lehetett próbálni, ebéddel vendégelték meg a résztvevőket. A nap folyamán be lehetett ülni a szépségsarokba, lehetett barkácsolni, és még egészségügyi szűrővizsgálatok is voltak.
A megnyitót Dr. Kósa Ádám, európai parlamenti képviselő nyitotta, aki jelbeszéddel köszöntötte az egybegyűlteket, amit egy tolmács fordított a hallók számára.
Ez is érdekelheti
Drogügyletből fenyegetés: egy 17 éves fiú és társai rendőrségi őrizetben„Gyula az egyik kedvenc városom, és ezt nem udvariasságból mondom. Valóban szeretek idejönni, mert sok alkalommal voltam már itt, és sok élmény fűz ehhez a városhoz. Itt erős siket közösség él, csakúgy mint Békéscsabán, ott is jól működik a hallássérültek szervezete” – kezdte a program fővédnöke.
Fontosnak tartja az ilyen rendezvényeket, hiszen a fogyatékossággal élők is éppúgy kiveszik a részüket az életből, sokuk aktív tagja a társadalomnak. Ők is járnak dolgozni, és természetesen ők is szeretnek szórakozni, kikapcsolódni. Hozzátette, hogy az állam sokat segít különböző támogatásokkal. Bevezetésre került a GyOD (Gyermekek Otthongondozás Díja), ami több mint 18 000 család számára jelent segítséget. A munkaképesek számára is van támogatás. 365 akkreditált munkaadócég van ma Magyarországon, akik támogatásban részesülnek a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásában. A fogyatékkal élők 46,5%-a dolgozik a 2010. évi 18%-hoz képest, a támogatás segítségével. Reményeik szerint ez szám nőni fog, de természetesen azt szeretnék, hogy mindenki a saját lehetőségeihez mérten megfelelő munkát kapjon a jövőben.
Dr. Kovács József országgyűlési képviselő elmondta, hogy nagy munka fekszik egy ilyen rendezvény megszervezésében, és az országban Gyula egyedülálló ebben. Sokat köszönhetnek a gyulai önkormányzatnak is, aki több szervezettel egyetemben létrehozta az eseményt.
Dr. Görgényi Ernő, Gyula polgármestere ez alkalomból kerekesszékkel érkezett a rendezvényre, a Mozgáskorlátozottak Dél-Alföldi Egyesületének alelnökének, Fenyvesi Balázsnak a tanácsára. Hogy megtapasztalja, mennyire nehéz, vagy éppen akadálymentes a közlekedés a városban kerekesszékkel. Tapasztalata szerint nagy kihívást jelent. Az átlagember nem is sejti, mekkora körültekintéssel kell közlekedni, mekkora fizikai erőt kíván, ha valaki kerekesszékhez van kötve. Bár Gyulán a belvárosban az akadálymentesítés viszonylag jól működik, a polgármester észrevette, hogy egészen kis úthibák és szintkülönbségek is milyen komoly nehézségeket jelenthetnek.
„Azt gondolom, hogy eddig is próbáltam empatikusan közeledni a fogyatékossággal élők problémái felé, de ez a túra még inkább elmélyítette bennem az együttérzést. Ez a rendezvény erről is szól, az empátiáról, a közösségi érzésről. Ezért is örülök, hogy ennyien eljöttek, az óvodából és általános iskolából is. Így személyesen is megtapasztalhatják, hogy a fogyatékossággal élő embertársainkkal együtt is milyen jól lehet érezni magunkat. Ők is milyen kedves emberek, mennyire szeretik a jókedvet és mennyire átérzik a szórakozást.”
A rendezvény célja, hogy erősödjenek az emberi kapcsolatok, a közösségépítés a fogyatékossággal és a nem fogyatékossággal élő embertársaink között.
– tette hozzá.
„Ötödik alkalommal került megrendezésre a program, és évről-évre átlagosan 100 fővel bővült a résztvevők száma. Ez nagy öröm és visszaigazolása annak a munkának, amit évről évre ebbe a rendezvénybe beleteszünk” – mondta el Alt Norbert alpolgármester, a rendezvény szervezője. „Ez a rendezvény egy olyan csapatmunka, amiben nagyon sok ember, nagyon sok segítő szervezet vesz részt, amiben rengeteg önkéntes is segít. Sok, főként Erkeles gimnazista veszi ki a részét. És tavaly, tavalyelőtt is olyan jó hangulat volt itt a rendezvényen, hogy egy igazi fesztiváli hangulat alakult itt ki.
Ez köszönhető annak is, hogy milyen szellemiséggel rendezték meg, hiszen nem kötelezettségnek, kötelező dolognak érezték a segítők. Önkéntesen álltak a rendezvény mögé. A rendezvény egy olyan élményt ad mindenki számára, ami a jövőben is kitart.”
Alt Norbert kiemelte, hogy számára is élményt ad, és ez az egyik legkedvesebb rendezvény a számára, amiben személyesen is részt vesz. Hiszen ott volt akkor is, amikor a csapattal kitalálták.