A fafaragás került előtérbe a Tájvízházban

fafaragás Fotó: Körös Hírcentrum

Június 22-én az ország számos pontján ünnepelték a Múzeumok Éjszakáját. A gyulai Tájvízházban például a fafaragás és a gyógynövények világával ismerkedhettek az érdeklődők.

Péli Tibor, a Tájvízház vezetője a rendezvénnyel kapcsolatban megosztotta, ebben az évben igyekeztek túllépni az állandó kiállítás határain. Egy még különlegesebb programot kívántak megvalósítani, hogy felkeltsék a látogatók figyelmét. Egy faműves segített a fafaragás kivitelezésében. Egy mini jósdában egy jósnő állt a látogatók rendelkezésére. A harmadik programelemként a Tájvízház egyik munkatársa a gyógynövények világába kalauzolta az eziránt érdeklődőket. Kifejezetten a nyári gyógynövények hatásait mutatták be. Egy nappal a rendezvény előtt nyílt meg Széll János néprajzkutató, fafaragó, népi iparművész kiállítása a Tájvízházban Ujjgyakorlatok címmel. A Múzeumok Éjszakája során ezt a tárlatot is megtekinthették az érdeklődők.

Péli Tibor maga egy méhészeti bemutatóval készült, filmvetítéssel, mézkóstolással. Az itt bemutatott mézek különlegessége, hogy ezek is a munkatársak saját termékei. Nem véletlenül választották a méhészetet mint az éjszaka egyik témáját. A Tájvízház történetéhez szervesen kapcsolódik a méhészkedés. A ház korábi tulajdonosai mézeskalács- és viaszgyertya-készítéssel foglalkoztak. Ha nem is ők, de a családban valaki biztosan méhészkedett is.

Idén már harmadik alkalommal megnyílt a Vízügyi Székház szecessziós épülete is a látogatók előtt. Az épület története után sokan kutattak az elmúlt években. Az ő vezetésükkel ismerkedhettek az érdklődők az 1806-ban épült székházzal. Több impozáns termet és a lépcsőházat is bejárták. Ebben a Bodoki Károly Vízügyi Múzeum Baráti Kör tagjai segítettek.

A gyógynövények közül levendulából, borsmentából és citromfűből készült teákat kóstolhattak meg az érdeklődők. A levendula nagyon jó fejfájásra, migrénre, nyugtató hatású és segíti az elalvást is. A borsmenta megfázás és epeproblémák esetén segíthet sokat. Antibakteriális, gombaölő hatású, fertőtlenítheti a gyomrot, a bélrendszert. A citromfűnek szintén nyugtató, gyulladáscsökkentő hatása van – tudtuk meg a szakértőtől.

Szóljon hozzá!

− 1 = 1