Tovább nőnek az ösztöndíjak a felsőoktatásban

átsorolás, érettségi, személyes, alapítványi, szakképző, középfokú, írásbeli, érettségi, oktatás, pályaorientációs, egyetem Illusztráció: Pixabay

Február 1-jétől 30 százalékkal, 166 ezer forintra emelkedik a hallgatói normatíva összege; a felsőoktatási ösztöndíjakra fordítható keret ezzel bő két év alatt összesen 40 százalékkal bővül – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az MTI-vel szombaton.

hirdetés

A hallgatói normatíva emelése a szociális és tanulmányi ösztöndíjak fokozatos növekedését teszi lehetővé – jegyezték meg. Az egy főre számított hallgatói támogatás összege két lépcsőben nőtt: 2018. szeptember 1-jétől 119 ezer forintról 128 520 forintra, idén február 1-jétől pedig további csaknem 30 százalékkal, 166 ezer forintra. Így összesen 40 százalékkal bővült a felsőoktatási ösztöndíjakra fordítható keret, amelyre a kormány 2020-ban 3,5 milliárd forint többletforrást fordít – írták.

Ismertették, a hallgatók 17 különböző, az oktatási intézmények és az állam által nyújtott tanulmányi vagy rászorultsági ösztöndíjat vehetnek igénybe. A 2019-2020-as tanévben is több mint ezer hallgató kap nemzeti felsőoktatási ösztöndíjat. Ebben az elismerésben a kiemelkedő tanulmányi eredményű, tudományos diákköri munkában, szakmai téren, szakkollégiumi képzési programhoz kapcsolódóan kimagasló teljesítményt nyújtó hallgatók részesülhetnek – fogalmaztak.

A Klebelsberg Képzési Ösztöndíj a jövő pedagógusait támogatja, az egészségügybe készülők a Michalicza-ösztöndíjat és az egészségügyi alapképzések ösztöndíját pályázhatják meg, a Makovecz Hallgatói Ösztöndíjprogram célja a magyar-magyar cserekapcsolatok erősítése. A fiataloknak a hazai felsőoktatási ösztöndíjak mellett lehetőségük van külföldi részképzésen vagy szakmai gyakorlaton is részt venni. A mobilitási ösztöndíjak fő célja, hogy oktatási, nyelvi és kulturális tapasztalatok megszerzését támogassa egy másik országbeli felsőoktatási intézményben – írták. Akik a továbbtanulás mellett döntenek, még két hétig, február 15-ig adhatják be jelentkezésüket a szeptemberben induló alap-, osztatlan és mesterképzésekre, valamint a felsőoktatási szakképzésekre. A felvételi eljárásról minden hasznos információ megtalálható a folyamatosan frissülő  www.felvi.hu honlapon – hívták fel a figyelmet.

A kormány stratégiai célja, hogy a magyar fiatalok az elméleti és a gyakorlati tudást megfelelő arányban ötvöző, versenyképes ismeretekre tegyenek szert. A vállalkozások által keresett, a mindennapokban jól hasznosítható szaktudás elsajátítása biztos elhelyezkedéshez és tisztességes bérekhez segíti a diplomásokat. A színvonalas képzések a fiatalok egyéni sikerei mellett megalapozzák a magyar gazdaság teljesítményének további javulását is – áll a közleményben.

MTI

hirdetés