Az önkormányzatok helyben dönthetnek az óvodák nyitva tartásáról

óvodák, általános, Maruzsa Fotó: Botár Gergely/kormany.hu

Az önkormányzatok helyben dönthetnek az óvodák nyitva tartásáról, működéséről – jelentette be a köznevelési államtitkár az operatív törzs sajtótájékoztatóján. Maruzsa Zoltán közölte: lehetőleg az óvodáskorú gyermekek is maradjanak otthon. Felügyeletüket kis csoportokban a szülők és a szomszédok bevonásával javasolják megoldani.

A hétfőtől életbe lépő iskolabezárásokról hangsúlyozta: fontos, hogy a gyerekek ténylegesen otthon maradjanak. Részt vegyenek a digitális oktatásban. Az államtitkár úgy fogalmazott: “fontos, hogy a gyerekek tanuljanak, a pedagógusok tanítsanak, neveljenek”. Maruzsa Zoltán elmondta: a koronavírus oktatási akciócsoport pénteki javaslata “nem a szünet, nem a bezárás, hanem egy új, tantermen kívüli digitális munkarend bevezetése a magyar köznevelésben és a szakképzési intézményekben, már hétfőtől”.

hirdetés

Közlése szerint az intézményvezetők mellett csak azoknak a pedagógusoknak kell bejárniuk munkahelyükre, akik nem tudnak otthonról, digitális eszközökkel kapcsolatot tartani a tanulókkal. Elmondta: a távoktatáshoz rengeteg eszköz áll rendelkezésre az országban. Hozzátette, hogy az okostelefon-ellátottság Magyarországon meghaladja az uniós átlagot. Ahol ezek mégsem adottak, ott akár a könyvtárakat, akár a digitális jólét pontokat is használhatják. Esetleg levélben vagy telefonon keresztül is oktathatnak.

Maruzsa Zoltán elmondta: még a nap folyamán megszületik az a kormányrendelet, amely visszaadja az önkormányzatoknak a döntés jogát arról, kinyissanak-e a bölcsődék és az óvodák. Az iskolákban és az óvodákban is lehetőséget kell biztosítani azoknak a gyerekeknek a fogadására, akiknek elhelyezéséről szüleik nem tudnak gondoskodni.

Azt ajánlják az önkormányzatoknak, hogy ahol megoldható, otthon, kis csoportokban oldják meg a gyerekek felügyeletét. Ahol nem, ott pedig a nyári ügyeleti rendhez hasonló megoldást alkalmazzanak. De szeretnék, ha ez nem lenne tömeges. Az otthoni felügyelet “arra is módot ad természetesen, hogy egyfajta rotáció érvényesülhessen” a munkavégzők és a gyerekekre felügyelők között – mondta.

A gyermekétkeztetést az azt igénylőknek biztosíthatják az önkormányzatok. De fontos, hogy nem használhatják tömegesen a gyerekek az iskolai étkezőket. Jelezte: a kollégiumokat nem zárják be, de az az életszerű, hogy a lakók már nem térnek vissza a hétvégét követően az intézményekbe. Akiknél ez nem megoldható, azok elhelyezést kapnak. Azt kéri mindenkitől: segítsen abban, hogy a lehető legtöbbet, legjobbat tudják kihozni a gyerekek, a tanulók érdekében ebből az új helyzetből – tájékoztatott a minisztérium.