Június 22-én 00:00 órától tűzgyújtási tilalom lépett érvénybe Békés megyében. Ennek értelmében tilos tüzet gyújtani az erdőkben, a vasút és közút menti fásításokban, de még a kijelölt tűzrakóhelyeken is. A parlag- és gazégetés szintén nem engedélyezett a fokozottan tűzveszélyes időszakban.
A katasztrófavédelem felhívja a figyelmet arra, hogy a nyári, csapadékszegény időszakok során óhatatlanul megemelkedik a szabad területi tüzek száma. Békés megyében a tűzgyújtási tilalom elrendelése óta több mint harminc kisebb-nagyobb ilyen tűzesethez vonultak a beavatkozók. A tűzzel érintett területek nagysága meghaladta a kétszáz hektárt, ami megközelítőleg háromszáz focipálya méretének felelne meg, amelynek jelentős részét értékes gabonatáblák és természetvédelmi területek alkották.
Ez is érdekelheti
Drogteszten bukott meg több férfi BékésbenAz időjárás továbbra is kedvez a szabadtéri tüzek kialakulásának, hiszen jelenleg is hőségriasztás van elrendelve. A száraz és rendkívül meleg idő miatt továbbra is országos tűzgyújtási tilalom van érvényben. A hírekben napi rendszerességgel megjelenő szabadtéri tüzek különösen érzékenyen érintik a mezőgazdaságot, ezen belül is a betakarítási, aratási munkákat, amikor is a terménnyel (főleg gabonafélékkel, kukoricával, napraforgóval) könnyen éghető, száraz állapotában dolgoznak nagy teljesítményű erőgépekkel.
A gépekből kicsapódó szikra, a belső égésű motorok külső felületének magas hőmérséklete, illetve az egyes gépelemek súrlódásából származó hő mind-mind gyújtóforrás, az ebből fakadó veszéllyel számolni kell a mezőgazdasági munkálatok során. További rizikót jelentenek a helyszínen jelenlevő nagy mennyiségű éghető folyadékok (üzemanyag), veszélyes anyagok, készítmények (műtrágya, permetezőszer).
Az ilyen tűzeseteket megelőzendő a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság több helyszínen szervezett már konferenciákat, szakmai fórumokat a mezőgazdasági betakarításban részt vevő gazdálkodók, valamint a velük kapcsolatban álló hivatalok, szakmai szervezetek részére, sőt szakembereink heti rendszerességgel részt vettek az aratási koordinációs bizottság ülésein is.
A cél az, hogy minél szélesebb körben megismerhessék az aratás tűzvédelmi kockázatait, a tűzoltóságok helyi kapacitását, az ide tartozó tűzvizsgálati eljárások tapasztalatait, a statisztikai adatokat, a vonatkozó jogszabályokat, a megelőzés (az erőgépek ellenőrzése és karbantartása) fontosságát és lehetőségeit.
Bár a tűzgyújtási tilalom az erdőterületekre, a fásításokra és az ezek kétszáz méteres körzetén belül lévő külterületi ingatlanokra (a felsorolt területeken található tűzrakó helyekre is), a vasút és közút menti fásításokra, valamint a parlag- és gazégetésre vonatkozik, de a tilalom elrendelése és országos szintű fenntartása a száraz, tűzveszélyes időszak miatt a mezőgazdaság felé is jelzésértékkel bír.
A tüzek megelőzése érdekében a dohányzó autósok ne dobják ki az égő cigarettacsikket az autóból, mert az út menti száraz növényzet nagyon könnyen meggyulladhat. A kirándulók ne szemeteljenek, mert az üveg- és fémhulladék amellett, hogy szennyezi a környezetet, a nap sugarait összegyűjtve tüzet is okozhat.
A tűzgyújtási tilalom ellenére a saját kertjében mindenki bográcsozhat vagy grillezhet, de a tüzet egyetlen pillanatra sem szabad felügyelet nélkül hagyni, és mindig legyen a közelben néhány vödör víz vagy egy nyomás alatt lévő kerti slag.
Az aktuális tűzgyújtási tilalomról és a tűzgyújtási szabályokról az www.erdotuz.hu, vagy a www.katasztrofavedelem.hu honlapon elhelyezett térképen lehet tájékozódni.