A geodézia egy évszázadát mutatja be a gyulai Tájvízház

geodézia Fotó: Körös Hírcentrum

A közelmúltban nyílt meg a gyulai Tájvízház új időszaki kiállítása, A geodézia egy évszázada címmel. Az esemény egy interaktív tanórával kezdődött.

A kiállítás Marosi Sándor nyugalmazott mérnök-tanár több évtizedes gyűjtőmunkájának eredményét mutatja be, amely a geodézia egy évszázadát öleli fel: az 1800-as évek végétől az 1970-80-as évekig. Marosi Sándor ezzel a gyűjteménnyel saját szakmájának állított emléket. A látogatók megismerhetik a geodézia történetét és a kiállított földmérési eszközöket, melyeket a vízügyi múzeum munkatársai hoztak el az esztergomi Duna Múzeumból. Láthatóak különböző szintező, szögmérő műszerek, mérőasztalok.

hirdetés

A megnyitón részt vettek a Békéscsabai Szakképzési Centrum Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium diákjai. Az előadáson közreműködtek Csiffári Nándor nyugalmazott földmérő üzemmérnök, Kocsor István okleveles földmérő- és térinformatikai mérnök, valamint Dorogi Bence földmérő-, földügyi- és térinformatikai technikus.

Csiffári Nándor a megnyitón sorra vette azokat a műszereket, amelyekkel az elmúlt évtizedekben dolgoztak. Mesélt saját tapasztalatairól, munkatársairól, azokról a munkafolyamatokról, amelyeket ezekkel a tárgyakkal is végeztek. A geodézia maga a Föld mint égitest méreteivel, nehézségével, erőterével foglalkozó tudományterület. A felszínen, illetve a felszín alatt lévő tereptárgyak bemérését, feltérképezését is magában foglalja.

A tárlat november végéig látogatható Gyulán, a Városház utcában.