10. évéhez érkezett a Népi játék, néptánc az óvodában program

néptánc Fotó: Körös Hírcentrum

Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű, Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű program a 2024/2025-ös nevelési évben 10. alkalommal kerül lebonyolításra a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola, Békéscsaba önkormányzata és az önkormányzat fenntartásában működő óvodák együttműködésével. A mozgásfejlesztő programban évente átlagosan 400 gyermek és mintegy 50 felnőtt vesz részt.

hirdetés

A jubileumi év alkalmából a programot egy sajtótájékoztató keretében mutatta be Pribelszki Péterné, a Kölcsey Utcai és Ligeti Sori Óvoda igazgatója, Varga Tamás alpolgármester, valamint Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola igazgatója a Kölcsey Utcai és Ligeti Sori Óvodában. Majd az óvodások adtak elő egy kis műsort, megmutatva, mennyire élvezik ezt a játékos foglalkozást.

hirdetés

Az óvoda igazgatója kifejtette, a néptánc lelassítja a gyerekeket a mai rohanó világunkban. Emellett elengedhetetlen a hagyományőrző oldala ennek a programnak. A zenére történő mozgás ráadásul kiválóan fejleszti az óvodások motorikus és kognitív képességeit. Bár kimondva a nagycsoportosoknak szól a program, viszont a pedagógusok a kisebbeket is igyekeznek bevonni egy-egy rendezvény keretében a táncoktatásba, a játékokba.

hirdetés

Varga Tamás alpolgármester a kezdetekkel kapcsolatban megosztotta, az Aki nem lép egyszerre program Békéscsaba valamennyi óvodájában jelen van. Az óvodapedagógusok a Hétpróbás Néptánciskola segítségével végzik a tudásátadást, készségfejlesztést. Ezzel olyan hagyományok alapjait kapják meg a gyerekek, amelyre később tudnak építkezni. Az elmúlt 10 év bizonyítja, hogy a program elindítása jó ötlet volt, van jövője. Nagy infrastrukturális beruházásokra sem volt szükség, amire igen, abban segített az önkormányzat.

Vaszkó János arra hívta fel a figyelmet, hogy a néptánc elsősorban azért fontos, mert a miénk, sok-sok éven keresztül alakult, fejlődött, és őrződött meg. Valahol a feladata a kezdetektől az volt, ami ma is: felkészítette a gyermekeket, fiatalokra az életre. Lehetőséget adott a szocializációra, a mozgáskultúra fejlesztésére. Bár a program hivatalosan 2015-ben indult, de ez inkább mérföldkő volt – ugyanis a néptánc oktatása ezt megelőzően is jelen volt az óvodákban. Jelenleg hetente vesznek részt egy-egy foglalkozáson az óvodások, havonta egyszer pedig ebbe bekapcsolódik egy pedagógus a néptánciskolából úgy, ahogyan arra igény van.

 

hirdetés