A békéscsabai vasútállomás épületében került kialakításra a mai napon átadott kormányablak. Az újabb ügyfélszolgálati rendszer átadására a délelőtti órákban került sor, ahol ünnepélyes keretek között átvágták a nemzeti színű szalagot is. A mostani a 16. kormányablak a megyében.
Történelmi épületben, történelmi eseményre kerül ma sor, legalábbis a Békés Megyei Közigazgatás szempontjából – kezdte beszédében dr. Takács Árpád kormánymegbízott. Nincs olyan család Békés megyében, aki valamilyen módon ne járt volna már itt, ne került volna kapcsolatba a vasútállomás épületével. A 75 éve lebombázott épület viszontagságos időket élt át, az 1858-as átadást követően, sok alkalommal újították fel, vagy építették át. Legutóbb 2016-ban lett felújítva, és a vasútvonal megújítása is folyamatban van.
A Központi Kormányablakban évente több mint százezer ügyfél fordul meg – emelte ki. A ma reggeli adatok alapján, idén már 53 678 ember intézett ügyet, ami emelkedést mutat az elmúlt év hasznos időszakához képest. A csúcs Júliusban dőlt meg, amikor 579 ember volt egy nap a kormányablakban, ami hatalmas terhelést jelent. Ezért is jelentős, hogy a vasútállomáson került kialakításra az új kormányablak. Hiszen a környező településről érkezőknek nem kell tovább utazni, és el tudják intézni az ügyeiket. Mivel országos illetékességgel rendelkezik bármilyen ügy elintézésre lehetőség van, mint bármely más kormányablakban is.
Egy új kezdeményezés a mobil kormányablak is. Egy buszról van szó, mely több mint 1800 ügyfelet szolgált ki eddig az idei évben. A célja, hogy eljussanak olyan helyekre is, ahonnan az emberek egyébként nehezen jutnak be. Békés megyében több mint nyolcezer tanya van. A kisbusz ezekre a helyekre is el tud jutni, de az olyan intézményekhez is elmennek, ahol fekvőbeteg ellátás folyik.
Tuzson Bence közszolgálatért felelős államtitkár elmondta az ember szívesen jön Békéscsabára, hiszen a csabai kolbász mellett komoly hagyományokkal rendelkezik a kultúra területén is, valamint egy fejlődő városról van szó. Szerinte az utóbbi időben hatalmas fejlődésen ment keresztül, és nem véletlen, hogy a Modern Városok Program keretében is ilyen komoly állami támogatásban részesül. 439 milliárd forint az összeg, ami összességében érinti a várost, ennek jelentős része az M44-es autóúthoz kapcsolódik.
Tuzson Bence elmondta, hogy egy kormányablak oda települ, ahol a legnagyobb a forgalom. Egy pályaudvar pedig olyan hely ahol az emberek megfordulnak. Ha be tudnak térni, és az ügyeiket gyorsan el tudják intézni, akkor nem érezhetik magukat másodrendű állampolgárnak.
Herczeg Tamás országgyűlési képviselő szerint egy személynek rengeteg kapcsolata van az állammal, rengeteg ügyet kell intézni, ezért nagy könnyebbséget jelent maga a kormányablak is, és az is, hogy a vasútállomáson került elhelyezésre. Lehetővé teszi, hogy ne kelljen a belvárosba utazni azoknak, akik más településekről érkeznek ügyet intézni. Nyolc plusz egy ügyintéző lesz segítségére az embereknek.
Szembetűnő a város fejlődése, az országgyűlési képviselő szerint azok, akik nem járnak sűrűn a városba, látják, hogy a város fejlődik. De nem csak az épületek felújítása látványos, hanem több munkahely is létrejön és hamarosan az elkészült M44-es 60 kilométeres szakasza is átadásra kerül.
Az Állomásfejlesztési és integrált ügyfélszolgálat fejlesztési program 2012-ben indult el, többek között magában foglalja Budapesten a Nyugati és Keleti pályaudvarokat, Nyíregyházát, Debrecent, Győrt, Székesfehérvárt és immáron Békéscsabát is – mondta el dr. Homolya Róbert a Magyar Államvasutak Zrt. elnök vezérigazgatója.
A Kormány részéről ez egy tudatos döntés volt, hiszen az utazások száma egyértelműen növekedik és talán az utazások mellett egyéb szolgáltatásokat is tudnak kínálni. 2016-ban került átadásra a megújult Békéscsabai pályaudvar. Azonban a vasúti pálya is felújításra került, ami azt jelenti, hogy Szajoltól Békéscsabáig egy 160 km/órás sebességű vonat fog közlekedni az üzembe helyezést követően. A vezérigazgató kiemelte, hogy a Budapest és Békéscsaba közötti menetidő is le fog rövidülni a vasúton.