Családi napot tartottak a sarkadi Cifra Palota bölcsődében

Fotó: Körös Hírcentrum

A Sarkadi Cifra Palota Természetközeli Bölcsőde, Játszóház és Közösségi tér nemrég nyitotta meg kapuit. Pályázat útján 24 férőhelyes bölcsőde nyílt, valamint új munkahelyeket is létrehoztak.

hirdetés

A Közös Pont Egyesület projektmenedzsere, Püski Edit interjúnkban elmondja, hogy ezzel a GINOP-os pályázattal hét embernek tudtak munkát adni. A május 5-én átadott családi bölcsi jelenleg 17 gyereknek ad helyet. Folyamatban van a családiból egy mini bölcsődévé válás is, ami a bölcsődék egy intézményesített formája. Ez azzal az előnnyel szolgál, hogy magasabb színvonalon tudják nyújtani a szolgáltatásokat, illetve a családok számára anyagi szempontból is sokkal előnyösebb lehetőséget biztosítanak.

hirdetés

A szombati napon egy családi ünnepen vehettek részt a gyerekek és szüleik, valamint az érdeklődő vendégek, ahol a Rutkai Bori Banda lépett fel. Ez az esemény azt volt hivatott szolgálni, hogy a közel egy éves pályázati megvalósítást ünnepélyesen lezárják, hiszen elkészült a teljes bölcsőde felújítása, és immár teljes pompájában látható. A január óta együtt dolgozó csapat is összeszokott mára, ami szintén egy munkafolyamatnak tekinthető. Hiszen olyan közösségé kellett válniuk, ami a Waldorf-szellemiségű óvoda és bölcsőde mögött van. Ez egy organikus szervezet, melynek egészen más a belső szerkezete, mint egy hagyományos intézménynek. Nincs alá-fölé rendeltség, csak partneri, együttműködő viszonyok vannak.

hirdetés

Ebben részt venni nagy alázatot és elhivatottságot követel, hiszen lehet, hogy bár valaki elvégzett egy magasabb iskolát, de mégis az tudja nagyobb szakmaisággal a belső tudását használni, aki kevesebb papírral rendelkezik. A Waldorf-pedagógia lényege: a fej, a szív és a kéz (értelem, érzelem és fizikai test) együttes nevelése életkori sajátosságoknak megfelelően. Ami a fejben megfogan, mint ihlet, a szívből erőt merítve fizikai formát ölt. Ehhez pedig nagy belső önfegyelem szükséges – emelte ki.

A bölcsibe Sarakdkeresztúrról, Gyuláról, Méhkerékről és Sarkadról is járnak gyerekek. Vannak szülők, akiknek számít, hogy kis csoportban, családias hangulatban töltik a gyerekek a napjaikat. Emellett pedig  vannak szülők, akik  egyszerűen a másfajta gyereknevelést keresik. Itt hét gyerekre két nevelő jut, és elsődleges, hogy a gyerekek sokat legyenek kint a szabadban, ahol gyúrhatnak, homokozhatnak, foghatnak, sarazhatnak és ez sok helyen nem biztos, hogy engedett.

A légkör viszont nagyon családias, a nevelés az antropfózus emberképre épülő gyermeknevelést takarja.  A tudatos gyermeknevelés során nagy hangsúlyt kap az életkori sajátosságok ismeretéből származó ok-okozatok ismerete és alkalmazása, hogy mit miért engednek meg, vagy mit miért nem szabad megtenni, ami rengeteget segít a gyerekek helyes jellemirányba való fejlődésének.

A bölcsőde mellett óvodában is fogadják a kicsiket, jövőre pedig egy iskolát is szeretnének létrehozni. A cél, hogy miután a gyermek kikerült a biztonságot jelentő családi légkörből, egy olyan közegbe kerüljön, ahol érzelmileg, értelmileg és fizikailag is biztonságban tud szocializálódni.

Az innen kikerült mára harminc éves felnőttek visszajelzése alapján bizonyos, hogy ez a pedagógia segít ebben a gyerekeknek. Egészséges mértékben bátrak, merészek, öntudatosak, tudják mit akarnak és ha nincs is meg hozzá az eszközük a kreatív gondolkodás segíti őket abban, hogy elérjék a céljaikat. Nem azt nézik, hogy miért nem lehet, hanem azt, hogy mi szükséges ahhoz, hogy meg tudják csinálni, el tudják érni. Nagyon jók a csapatmunkában, a kreativitásuk fejlett, magas a stressz-tűrő képességük.

A Püski Edittel készült korábbi interjúnkat itt elolvashatják.

Kövessen minket Facebookon!

hirdetés