Tulajdonosi tőkeemelést kért az Alföldvíz Zrt. működőképessége megőrzéséhez – az önkormányzatok elutasították

alföldvíz Fotó: Körös Hírcentrum

Több mint 1,7 milliárd forintos veszteséget prognosztizál a többségében önkormányzati tulajdonú Alföldvíz Zrt. az idei évre, a hiányt tulajdonosi tőkeemeléssel szerette volna rendezni, ám az MTI által megkérdezett önkormányzatok határozatban utasították el a megkeresést.

Mint az Alföldvíz Zrt. az önkormányzatoknak eljuttatott – múlt december közepi keltezésű – levelében írja, az idén a 2019-re tervezett 527 millió forint veszteségen felül költségnövekményként jelentkezik még a béremelések hatása (ami a személyi jellegű kiadásokat 986 millió forinttal emeli), valamint mintegy 200 millió forintos többletköltséget jelent az áram árának emelkedése. Így „minden más költségtétel növekedése nélkül, az inflációs hatást is figyelmen kívül hagyva 1,186 milliárd forinttal 1,713 milliárd forintra növekedhet a veszteség 2020-ra” – írják.

Az Alföldvíz Zrt. a működéshez szükséges forrás megteremtése érdekében 1,713 milliárd forintos alaptőke-emelési kéréssel fordult a tulajdonos önkormányzatokhoz. Mint írják, „a tulajdonosi beavatkozáson kívül a társaság működésének fenntartásához nem áll rendelkezésre más lehetőség”.

A békéscsabai közgyűlés mint legnagyobb  (32,8 százalék)  résztulajdonos szerdai soron kívüli ülésén úgy határozott: „nem látják biztosítottnak, hogy a működési feltételek javítása érdekében végrehajtandó tőkeemelés több éven át garantálni fogja a zrt. kiegyensúlyozott működését, a veszteséges gazdálkodás megszűnését”. Megjegyzik továbbá, hogy az önkormányzat idei költségvetésében nincs 562 millió forintnyi szabad forrás.

A mezőhegyesi képviselő-testület szerdán úgy határozott, hogy csak abban az esetben áll szándékukban részt venni a tőkeemelésben, „ha a Zrt.-ben a legnagyobb tulajdoni részesedéssel rendelkezők – az Állam, illetve Békéscsaba Város Közgyűlése – is jegyeztetnek részvényeket” – mondta el az MTI-nek csütörtökön a település aljegyzője.

A békési önkormányzat csütörtöki képviselő-testületi ülésén szereplő határozati javaslat szintén arról szól, hogy nem támogatják az Alföldvíz kérését.

Az Alföldvíz Zrt.-nek 130 önkormányzat a részvényese, legnagyobb tulajdonnal. Az állami tulajdonrész 28 százalékos. A társaságnál 2017 nyarán tervezték, hogy többségi állami tulajdonba kerülnek, ám az akkori,  június végi közgyűlésen az állam részéről a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. visszavonta 1 milliárd 700 millió forintos tőkeemelési szándékát, így nem változott a tulajdonosi szerkezet. A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint az Alföldvíz saját tőkéje 2018-ban 4,4 milliárd forint volt, egy évvel korábban 4,8 milliárd; jegyzett tőkéje nem változott, mindkét évben 3,8 milliárd forint volt – írja az MTI.

Kapcsolódó tartalom: